İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Redhack ve KTÜ belgeleri

Redhack ve KTÜ belgeleri

redhackYıllar önce, ülkemiz krizlerle boğuşurken bankalarda ve devlet içinde yaşanan yolsuzlukların üzerine gidilmeye başlanmış ve bir nebze de olsun sorunlar çözülmüş gibiydi: şimdi sıra sanki eğitim konusuna geldi. Ülkemizdeki güzide üniversitelerin bir çoğunda, hatta belki de redhack’ın belgelerin hepsini açıkladıktan sonra göreceğiz, tüm üniversitelerimizde yolsuzluklar almış başını götürmüş: ilim irfan yuvası olması gereken eğitim kurumlarımızın içerisinde bizlerin bihaber olduğu bir çok yolsuzluk, redhack’ın YÖK‘ün web sitesini hackleyip bazı gizli belgeleri ulaşmasından sonra gün yüzüne çıkmış oldu.

Redhack bu hack operasyonundan sonra her gün 1-2 üniversiteye ait belgeleri halkla paylaşıp duruyordu, peki neydi bu belgeler? Üniversiteler içerisinde yaşanan ihalelerdeki yolsuzlukları belgeleyen mahkeme kayıtları ile YÖK ile üniversite arasında yaşanan yazışmalardan oluşan bir belgeler bütünü diyebiliriz aslında. Hepsi doğru mu ki acaba? sorusunu sorabilirsiniz. Ben bazı belgelerin hala mahkeme aşamasında olduğunu ve bazı üniversitelerdeki çalışan arkadaşlarımla konuyu konuşup bazı sorular sorduktan sonra da aldığım cevaplara göre bu belgelerin bazılarının sadece ‘iddaa’ olduğunu ve gerçekle alakası olmadığını öğrenmiş durumdayım.

Peki KTÜ de durum neydi?

Aşağıda da sizlerle paylaşacağım redhack’ın yayınlamış olduğu belgeyi de okursanız ‘öğrencilerden haksız yere alınmış olan kayıt ücretleri’ni içeren bir yazının olduğunu göreceksiniz. Bu belgeye göre vakıf adı altında toplanan paralar konusunda yaşanan gelişmeler ayrıntılı bir şekilde yazılmış. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ile YÖK arasında geçen bu belge ile yaşananlar hakkında bilgiler verildikten sonra alınan sonuç da yazılmış ve YÖK Başkanvekili imzası ile yayınlanmış. Belge de bu konu  ile ilgili olan kişilerden özellikle eski rektörün görüşlerine yer verilmiş, onun yargılanmasına izin verilmediğini ve sadece kınama cezası ile bu konunun kapandığı yazılmış, zorla alınan bağışlar hakkında ‘hatalar’ komik bir şekilde dile getirilmiş ve… ve güzel ülkemin adaletine bakar mısınız???? Bu insanlar profesör… Yazık!

Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu, bu belgelerin şuan ki KTÜ yönetimi ile ilgili olmadığıdır. Eski yöneticilerin kınama cezası aldığını belge de göreceksiniz. Bu olayın üstüne sonrasında çok gidilmediğini ve yatırılan kayıt paralarının öğrenciler tarafından geri alınamayıp neler yaşandığını ise siz öğrenci arkadaşlarım iyi biliyorsunuzdur. Her zaman ki gibi bu konunun üzeride kapatılacaktır. Yine de arkaplanda bu konuda geçen bu belgeyi görmek ve ‘vay beee’ demek için yazılanları okumanızı öneririm.

İşte o belge:

KTÜ redhack belgesi:

https://docs.google.com/file/d/0Bw2rbrzyf2WnWTVXLVV3MnNpUkk/edit?pli=1

Yorum Yap