Evet, bizim de bir işletim sistemimiz olduğundan o kadar mutluyum ki! Bir ara benim de deneyip kullandığım ve hoşlandığım; geliştirildikçe daha da iyi olacağını düşündüğüm pardus işletim sistemi 5.yılını kutluyor..

Linux temelli olan pardus işletim sistemi ile çin bile ilgileniyor; yani o kadar beğenilmiş durumda… Bu da iyi haber.

Özellikle üniversite kurumları ile devlet kurumları tarafından kullanılan bir sistem pardus… Genellikle xp veya linux’un yanına bölünmüş sürücüye kurularak kullanılıyor ki ben de öyle yapmıştım… Bir çok eklentisi, kullanıcısı, seveni, fanı var.

” TÜBİTAK UEKAE(Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü) tarafından geliştirilen Linux temelli, açık kaynak işletim sistemi beşinci doğum gününü kutluyor.11 farklı dil seçeneği bulunan PARDUS özellikle kurumlar ve üniversiteler tarafından tercih ediliyor. PARDUS, beşinci yılında da, açık kaynak kodlu işletim sistemi ailesinin önemli fertlerinden biri olma amacında.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 10 sene önce

  Neden Pardus?
  Ülkemizde işletim sistemlerinin bilgi teknolojileri alanında kapsadığı yeri, dolaylı olarak etkiledikleri sektörleri ve genel olarak gelişme hareketi ile ilişkilerini irdelediğimizde şu gözlemlere varılmaktadır:
  •Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.
  •Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusundaki etkinliğinin katma değerli projelere yöneltilmesi, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimi yoluna gidilmesi gerekmektedir.
  •Bunun bir yandan öncülü ve bir yandan da ürünü olarak yerel bilgi birikiminin, gerek teknolojik alanda ve gerekse iş süreçleri düzeyinde, sağlanması zorunluluğu vardır.
  •Ülke gereklerine bağlı olarak teknolojik gelişmenin yönünü belirlemek, farklı alanların ağırlığını değiştirmek ve dolayısıyla söz konusu işletim sisteminin yol haritasına hakim olmak tercih edilmektedir.
  Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir.