Nefes – Sinekritik

Nefes filminin sinemadaki başarısı ve fragmanlarının cezbedici olması nedeniye 2 arkadaşımla son anda bilet bulduğumuz nefes filmini nasıl bir sıkıntı ve hayal kırıklığı ile bitirdiğimi anlatamam!.

Öncelikle görüşlerimin sinema eleştirisi açısından olduğunu söylemekte fayda var, yoksa askerlerimizi ve ordumuzu eleştirmiyorum; zaten böyle bir mana da çıkarmak ahmaklık olur.

Film uzun süredir beklenen bir filmdi ve bende fırsat olursa gitmek istiyordum; filme gitmem de merakımın büyük etkeni oldu. Bu yüzden son anda bilet bulduğumuz filme girdik ve seyrettik: sonuç hüsran.

şunu en başta söylemek istiyorum ki, filmde gördüğümüz askerlerin görevlerini icra ettikleri yerlerde bu işi yapmak gerçekten zor, onlara bunlar için sonsuz teşekkürlerimizi ediyoruz. Burası bir gerçek. Fakat bunu bir kenara koyup film hakkında yazmak istiyorum.

Öncelikle yönetmenden başlamak istiyorum: levent semerci. Bir çok kişi onu övebilir ama benim gözümde amatör bir yönetmendir. Filmin kurgusunu vs. de kendi yaptığından bir çok konuda gözümde amatördür diyebilirim yani… Bir film bu kadar kötü çekilebilir mi nin canlı örneğinin baş aktörüdür kendisi. Komutan rolünü oynayan Mete Horozoğlu da olmasa hepten hiçti film diyebilirim. Kamera ile film de çok oynadı, zoom yapmak isterken bunu o kadar aleni yaptı ki; birşeyi çekerken zoom’a bir kaç defa basıp ” şaka mı bu ” dedirtmek zorundamısın? Askerlerin durumlarını göstermek isterken o kadar yakın çekiyor ki bulanıklaşıyor herşey; amatörlüğün daniskası! ya diyaloglar, bazen çok kötüydü bazen ise çok komik..

Oyunculardan sadece komutan işinin ehliydi, başarıyla yerine getirdi. Bir askerin bir komutan ruh halini iyi yansıttı diyebilirim.

Filmin kurgusu da kötüydü, filmin başında en sonda yer alan sahneler gösterildi, filmin ortasında bir başa bir sona gidildi. Filmin sonunda herkes öldükten sonra tekrar başa gidildi. Lostvari birşeyler yapmaya çalıştı ama berbat etti herşeyi…

Yine de filmde hem hüzünlü hem komik bölümlerde vardı, açıkcası askerlerin anneleriyle konuştukları bölüm her ne kadar bana sorarsanız uzun tutulduysa da , açıkcası beni de hüzünlendirdi. Askerlerin şiir söylediği, bir askerin pencere önünde yaptığı hareketler ve bir askerin rüyasında uyanıpta küfür ettiği sahne çok komikti…

Film hakkında şunu da söylemek gerek: iş ordu olunca milletimiz yine milliyetçiliğini gösterdi. Bu filmin şuanda korsanı bile yok zannımca, ben görmedim. Bir çok kişi korsan linkleri de paylaşmıyor, korsan yayınlanmıyor… yani izleyenlerin bir çoğu sinemada izlemiştir bu film. diğer türk filmlerinden bu konuda şanslı ve gişe hasılatının bir sebebi de bu bana göre. bu da mutluluk verici.

Daha çok şey söyleyebilirdim ama sadece şunu ekleyeyim: filmin bittiğini anladığımızda salondaki bir çok kişi dışarı çıkmaya başladı. Yani çoğu kişi sonunu zor götürdü, yanımdaki arkadaşım da az daha uyuyacaktı. O kadar kötü bir film yani.

Bu filmi izlemek yerine ( ama yine de izleyin ) trt de yayınlanan mehmetçik programını takip edin; daha iyi.. aynısı çünkü!

sinemalar.com puanı 9 olan film için ben 4 puan verdim.

iyi seyirler.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version