İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Müzik - Klip
  3. Müzikte ” Cinsellik “

Müzikte ” Cinsellik “


Sabah kahvaltısı yaparken, arkadaş müziğinde bize eşlik etmesini istedi; müzik açıp sıraya koydu ve oturdu. Hem çayımızı içiyorduk, hem de müzik dinliyorduk anlayacağınız… Çalan müziklerde sıra Fuat Saka’ya gelmişti; vira vira parçasını söylüyordu… Yemek yerken bile yerimizde duramıyorduk, hareketli bir parça; zaten yazımın sonuna ekleyeceğim videosunu: fakat sözleri çok manidar geldi. Yeni kalktığımdan beynim daha ” fikir üretmeye ” başlamamıştı ama şarkının sözlerini duyunca hemen kafamda bir ampul belirdi. Arkadaşıma baktım ve sohbete başladık…

Sohbetimizin konusu, müzikte cinsellik… Biliyorsunuz; müziğin tarihi belki de insanlığın tarihiyle aynıdır… Müziğe bir de genel anlamda dans faktörünü katarsak, müzik, insan ve cinsellik üçlüsü binlerce yıldır devam eden bir ortak döngü aslında… Dans demişken, müzik eşliğinde ritm tutan bir insanın yaptıkları da cinselliği çağrıştırmaz mı? Hareketler, yavaş yavaş yapılan hareketler ve birden hızlanılması: komik olan da bu yani… Cinsellikle, cinsel birleşmeyle benzer şeyler her halde bunlar [ Ki araştırma makaleleri bunu söylüyor, ben sapık değilim! :) ]

Müziği cinselliğe indirgemek istemiyorum; çünkü müzik insani bir çok duyguyu yansıtan bir araçtır, bunun farkındayım… Fakat, tarihi boyuttan günümüze geldiğimizde izlediğimiz klipler, şarkılar: artık tamamen cinsellik içermiyor mu?

İstatistiki bir araştırma yapmadım ama şuanda bir çok video paylaşım sitesinde yer alan şarkı kliplerinin izlenme sayısı bir erotik video kadar vardır; buna inanmayanlar araştırmasını yapabilirler. =) Neden böyle oluyor, biliyoruz: yaşasın abazan kardeşliği!

Biz arkadaşla aramızda tartışırken, Fuat Saka’nın şarkısında bir kaç kez ” meme ” kelimesi geçti durdu; o zaman durduk: arkadaş şunu söyledi ” Karadeniz müziklerinin hiç birinde çıplak kadınlar felan yok, adamlar aşk ile cinselliği öyle bir birleştiriyorlar ki horon oynarken bile o söylediklerine bir çok kadın/erkek dikkat etmiyor bile… ” Haklısın dedim, bir çok atma türkü veya karadeniz müziği bilirim… Hepsinde türkçenin zenginliğinden mi artık bilemiyorum: cinselliği çağrıştıracak cümleler vardır. Fakat bunlar ne amaçla yazılmıştır tabii bilemiyoruz; ben bu konuda bir örnek vermek istiyorum:

” Gelursun bizum eve, korum oni dibune. ”

Böyle bir söz vardır karadenizde… Bunu neden söylerler? Eve gelip tecavüz edecek değiller ya : ) Bunun anlamı şu, sandalye ( ki aslında bir bilmecedir bu ve cevabı eskemi dir. ) muhabbeti dönen bir ortamda evine davet edilen bir misafire bu şaka yollu söylenebilir.

Bir de global müzik endüstrisinde ne kadar çıplak – cinsel içerikli bir video yaparsan o kadar tutulursun mantığı hakim; izlediğim bir çok klipte bunları görüyoruz. Arkadaşla konuşurken şunu söyledim: ” Kadın aşk şarkısı yapmış, seni seviyorumlar ölüyorumlar söylüyor ama şarkıda çırılçıplak küvette! Ne alaka yani? ” Cevabını tahmin edebiliyordum ama yine de yazayım: ” Olum izlenmek istiyor, bir yerini göstercek ki adı duyulsun… Yoksa onun da amacı iyi, kaliteli bir müzik yapmak değil ki? Reklam ve para! ” İşte müziğimiz bu hallerde!

Bir de son dönemde çok tutulan hip-hop, rock, R&B tarzı müziklerde küfürleri çok sık görüyoruz; bel altı cümleler! Bunlar bir dışa vurum ifadeleri olsa da ; ne bileyim: atma türkü dinleseler her halde o tür müzik yapmazlardı! Atma türküler, maniler gerçekten arka planda çok anlam barındıran türler… Yani, küfür vs. barındırmıyor ama öyle kelimeler yazıyor ki o kelimelerden bir kompozisyon yazılabilir her halde; farklı konularda… :) Örnek:

O davrandi orağa
Ben davrandım biçağa
Fundukluk bahçesinde
Gelduk kucak kucağa
) Daha çok örnek verebilirdim bu konuda… Atma türkülerde de küfür içerenler var ama onlarda komik; öyle ” fuck you bilmem ne ” gibi değiller emin olun. :)

Ben genellikle eski ve kaliteli parçaları dinlemeyi seviyorum; şarkının kendisiyle alakasız videoları sevmiyorum. Çok fazla açık saçık videoların da ahlaksızlık boyutunu bir kenara koyarsak, gençliğimize bir faydasının olmadığını düşünüyorum, müziğimize de faydası yok değil mi?

BBC’nin yayınladığı bir araştırma aklıma geldi; o ankete göre ne tür müzik dinlersen o tür hayatını yaşarmışsın! Çok basit bir kurama dayanıyor yani. Konumuzla alakası ise şu: cinsel içerikli müzik dinleyenler, cinsel ilişkiye çok küçük yaşta adım atıyor.

Ve Fuat SAKA’nın Vira Vira şarkısı ile sizi birlikte bırakıyorum:

Yorum Ekle