KTÜ KOMEDYA!

KTÜ de günlerden beri bir tiyatrovari oyun sergileniyor; aslında yıllardır devam eden bir oyun bu. Bu yıl herhalde izlenme rekorları kıracak! 10 yıldan uzun süredir aktif olan ve güncelliğini kaybedeli çok olan bir sisteme sahip internet ortamında malesef KTÜ. Ve bu sistem, bu zamana kadar yarıyolda bırakmasa da bir çok engelle karşılaşmasına rağmen hiç bir rektör adayının da ilgilenmemesi neticesinde bu günlere geldi. Fakat dananın kuyruğunun koptuğu noktaya gelindi artık sanırım… ( Bu durum sadece şimdi olmuyor; her ders kaydı döneminde yaşanan bir sorun. Yıllardır devam ediyor. Ve günden güne büyük bir sorun olma yolunda ilerliyor. İlk değil ve bu gidişle son da olmayacak gibi gözüküyor. )

Güncel olmayan, eski uygulamalar ve kodlar yardımıyla aktif olan KTÜ web sistemi; öğrencilerin ders kaydı olacakları sırada çöktü. Tekrar geri getirilemedi; 2 gündür en azından 7 kez ‘Ders kayıtları şu saatte açılacaktır.’ ibareli yazıyla karşılaştı KTÜ lü öğrenciler… Bir mağduriyet var ortada ve günlerde geçiyor, yakında okullar başlayacak ve öğrenciler de haklı olarak acele ediyor.

Bu acelenin sebebi; 4 güne sığdırılan ders kayıtları ve öğrencilerin bir an önce seçmeli ders seçmek istemesi. Tabii bunda ek büt olayının gelmesi sonucunda sistemin buna göre düzenlenmemesi ve yaşanacak bu yoğunluğa önlem alınmaması da katkıda bulundu. Sorun tamamen site yetkililerinin gerekli önlemleri almamasından kaynaklı.

KTÜ lü öğrenciler ise #ktüvederskayıtları etiketiyle twitterden olayı protesto ediyor. Ayrıca yöresel tv kanalları ile web sitelerine durumlarını aktarıp, gündem oluşturuyorlar ki doğru bir hareket. Slogan atmak yerine kamuoyu oluşturmak daha yerinde bir davranış olacaktır. Hatta bu yazıyı okuyan arkadaşlar twitter adreslerinden yukarıda yazdığım etiket ile destek verebilir…

Çözüm önerileri ise çok basit; artık dinazorlar çağından kalma bu web sistemi tamamen elden geçirilip yenilenmeli. Sistemin kilitlenmesini sağlayan sunucular ise, daha çok kişiyi aynı anda barındıracak şekilde ayarlanmalı; bu da son sistem sunucular kurmak ile sistemi en son güncellemelerle donatmaktan geçiyor. Tabii sistemin kodları, kullanılan uygulamalar ( apache, ssl vs. ) da yenilenmeli. Ayrıca teknik bir üniversite de böyle bir olayın olması da gerçekten trajikomik bir durum.

Bakalım ilerleyen günler neler gösterecek. Yapılacaklar basit. Gerekirse 3-6 ay zarfında bu olay çözülmeli.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık