Koyverdun gittin bizi…

Evet, kazım koyuncu’nun aramızdan ayrılışının 5. yıl dönümü 25 haziran 2010 itibariyle… Bir çok anma programı olacak tabii ki; sanırım memleketi trabzonda da ( aslında artvin – hopalıdır ama trabzonspor konusundaki fanatikliği yüzünden bir çok kişi trabzonlu olarak bilir, bu yüzden böyle yazdım. ) bu konuda bir anma programı var ayrıca taksimde de bir anma programı yapılacak.

Kendisini zaten bir çok kişi tanıyor, biliyor. Fazla konuşmaya gerek yok; fakat karadeniz müziği ile rock müziğini harmanlaması ve özellikle karadenizlilere sevdirmesi beni şaşırtmıştır fakat bundan dolayı onu ayakta alkışlayabilirim.

 

Kazım Koyuncu‘nun genç yaşta kaybı, gönülden bağlı olduğu Trabzonspor’un vefakar taraftarları, Laz dilinin tanınmasına yaptığı katkılardan dolayı Laz halkı, çevre sorunları konusunda gösterdiği duyarlılığın yanı sıra alçakgönüllü, samimi ve hümanist kişiliğiyle kalbini kazandığı büyük halk kitleleri tarafından üzüntüyle karşılanmıştır.

Kendisinin söylediği şu söz; gerçekten çok anlamlıdır:

“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

Hala bu sözleri kulaklarımda çınlar…

Velhasıl, başlığımıza uygun kendisinin söylediği video ile bitirelim yazısını: mekanın cennet olsun kazım koyuncu…

{dailymotion}xcgt17{/dailymotion}

Yazı dolaşımı

Exit mobile version