Kararsız aşk

Bir varmış bir yokmuş..

Evvel zamanda Raymalı Ağa ile Begimay adında hayatlarını mutlu,huzurlu birşekilde yaşayan birbirinden habersiz iki insan yaşıyormuş.. Raymalı Ağa, uzun yıllar boyunca sorumluluk almadan sadece insanların gülmesi için tüm orta asyayı dolaşmış durmuş.. Hayatı hep eşek sırtında geçmiş.. yaşlanmış, yaşını başını almış bir şekilde ailesinin bulunduğu otoğa yerleşmiş; fakat yine eğlenmeye devam etmiş.. Gözü eğlenmekten başka birşey görmeyen bu koca adamın, hayatına hiç bir bayan girmemiş..

Bu sırada begimay daha yeni doğmuş, büyümüş, çok güzel bir kız olmuş; fakat çok küçükten kendi panayırlarında gördüğü bu adamı öyle sevmişki ; büyümüp serpilen begimayın bu sevgisi , aşka dönüşmüş..

Raymalı ağa, ünlü ve yaşlı biri… Begimay ise, çok genç ve güzel bir bayan…
Bütün bunlar evvel zamanda olurken, hemen 19 yy başında yaşıyan Zarife ile yedigey in tabii bundan haberleri yoktu.. Yedigey ve zarifenin ikiside evliydi. ve çocukları vardı… Yedigey, eşni çok seviyordu; ta ki zarife ile tanışana kadar… Zarife ailesine bağlıydı, fakat kocasını hileli bir işle öldürdüler.. Yedigey, komşusu olan zarifenin eşnin çocuklarıyla ilgilene ilgilene çocukları sahiplenme duygusuylamı bilinmez; zarifeye büyük bir aşk duymaya başlamıştı.. Ama bu nasıl olurdu?. O, daha önce evlenmişti ve kendisi de şuanda evli ve çocuk sahibiydi.. Napması gerekiyordu?. Ona açılsa?. Ama bunu ona nasıl anlatırdı ki..

Aşk öyle birşeydi ki, sözlerle anlatılamazdı… Bazen gözler ele verirdi.. İşte birgün, zarife ile yedigey göz göze geldiler ve işte o an herşeyi anladılar… Fakat zarife, çıkmaza saplanmamak uçuruma düşmemek için ilk darbeyi kendi üzerine çekmişti.. Kararını bıçakla kesip atar gibi vermişti.. Neydi o karar?. : Kimseye haber vermeden, en ufak ipucu bırakmadan ortadan kaybolmak… Ama bu kararını uygularken yedigeye ne zarar, ne acılar vereceğini düşünmemiş; bunun neye mal olacağını yedigeye sormamıştı.. Tüm yükü yedigeyin üzerine bırakıp, gitmişti.. Uzaklarda sonralarda başkasıyla evlenmişti, fakat bundan da yedigeyin haberi yoktu..

Mazi… Mazi, her zaman güzel derslerle doludur… Yedigey, nerden bilebilirdi raymalı ağaya ne olduğunu?.. Ya da zarife, begimayın yaptığını bilse, böyle davranırmıydıydı?.. Bunun cevabını vermek zor; ama bildiğimiz şu : begimay çok sevdiği ve aşık olduğu kendinden 3 kat yaşlı bu adama, yani raymalı ağaya panayırda herkesin ortasında öyle birşey demişti ki raymalı ağa bile şaşırmıştı : sana aşığım ramalı ağa, seninle evlenmek senin olmak istiyorum… Bunu duyan, fakat begimayın güzelliği karşısında dili tutulan raymalı ağa, onun bu teklifine bir cevap vermişti : bir sonraki panayırda buluşmak!. Herhalde, o da o panayırda evlenme teklifi edecekti.. Fakat hesaba katmadığı bir şey vardı..

Aşkın yaşı olmaz derlerdi; ama ecdadımız herhalde bundan habersizdi… Raymalı ağanın başına gelenleri ve bundan sonra yapacaklarını öğrenen ailesi; toplanarak bir karar aldılar ve bunu uygulamak için harekete geçtiler.. Raymalı ağanın kulağı çekilmeliydi, gereken ders verilmeliydi ve bu rezil(!) durumdan bir an önce ibret olacak şekilde kurtulunmalıydı.. Bir sonraki panayırda, iki aşığın önlerini kestiler ve begimayın gözleri önünde, raymalı ağayı ağaca bağlayıp falakaya çektiler… İki aşık birbirlerine sesleniyordu aşklarını, ama artık iş işten geçmişti..

Yolcu yolunda gerek..
İmkansızın peşinde koşup, mutluluk trenini kaçırmak… Evet, bazen değiyor..İstiyor insan, yeterki o mutlu olsun…

Not: Yazı ve kurgu bana aittir, 2 hikayeden esinlenerek yazılmıştır. Karakter isimleri bana ait değildir. İlk öykü denememdir.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version