İlginizi Çekebilir

Miraç kandilini kutladık; camiilerde ve televizyonlarda bu gibi günlerde dinimiz konusunda daha fazla şeyler söylenir: ki doğrusu da budur, çünkü insanımız ancak böyle günlerde artık camiileri doldurmaktadır. Bu vesileyle bir çok eksik bilgiyi hocalar insanlarımıza hatırlatır, tabii gerisi insana kalmıştır: uymak veya uymamak…

Velhasıl, çok sevdiğim halil arkadaşım bana bu konuda bir mesaj yolladı: kendisi kaleme almış. Sanıyorum arkadaşlarıyla da paylaşmış bu konuyu. Ben de sizinle paylaşmak istiyorum.


Selamunaleyküm,
Bu mektubumu dikkatlice okumanızı ve değerlendirmenizi rica ediyorum.
Amacım arkadaş olan bizlerin kardeş olmasıdır: 
Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah’tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

Bismillahirrahmanirrahim,

İnsanlar doğduktan belli bir süre sonra kendilerine şu soruları sormaya başlarlar. Ben kimin, beni kim yarattı, ben niye yaratıldım? vd…
Bazıları bu soruları geçiştirir bazıları ise üzerine iyice kafa yorar.

Şimdi biz kafa yoralım: bu soruların muhtemel 2 cevabı var. Ya Allah yarattı diyeceğiz ya da tabiat yarattı, ölüp yok olup gideceğiz diyeceğiz.
Herhalde ikincisini savunmuyoruz eğer savunuyorsak bu yazının bundan sonrasını okumamıza gerek yok.
Ama hepimiz birinci şıkkı savunuruz yani Allah yarattı bizi deriz. O zaman niçin yarattı sorusu gündeme gelir. Bu sorunun cevabı da KUR’AN’da ‘kulluk etmek’ içindir. 

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.(Zariyat 56.ayet)
O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır(mülk süresi 2. ayet)
O zaman ya Allah’ın istediği gibi yaşayacağız ya da kendi kendimizi inkâr edeceğiz ve de sonu çok kötü olan bir yola girmiş olacağız.
Eğer buraya kadar her şey kabul edilmişse sıra İMAN meselesine geliyor. İmanı 4 aşamada anlatacağım. 
1.si marifet: yani imana konu olan şeylerin bilgisi. Neye nasıl iman edeceğiz. Bunları KUR’AN’da okuyup göreceğiz ve iman edeceğiz.
2.si tasdik: bunları kalbimizle onaylayacağız
3.sü: ikrar: dilimizle söyleyeceğiz
4.sü: amel: bunları hayatımızda tatbik edeceğiz, uygulayacağız, eyleme dönüştüreceğiz.
İman bu 4lünün toplamıdır biri olmadan diğeri olmaz biri diğerinden ayrılışamaz.
Kendimize ilk nesli, Hz. Muhammed(sas) ashabını örnek alacak olursak, o toplumda şunları görüyoruz:
• O ilk neslin beslendiği ilk kaynak sadece KUR’AN’dı.
• Onlarda bir şuur vardı… Amel etmek için öğrenme şuuru. Yani KUR’AN’ okuyorlar ve KUR’AN’ın hükümlerini hayatlarına yansıtıyorlardı. Okuyup geçmiyorlardı.
• Son olarak ta; o zaman islama giren kişi giriş kapısının eşiğinde cahiliye dönemindeki yani eski yaşantısındaki her şeyi sıyırıp atıyordu ve kendini kur’ân’a teslim diyordu.

Bu anlatım daha da uzatılabilirdi ama kabul etmek isteyenler için bu sözler bile yeterlidir kanaatindeyim.
Sözlerimi iyice düşününüz. Artık bu hal ne kadar devam edecek, ne kadar daha KUR’AN’dan ayrı bir hayat yaşayacağız?
Nüfus cüzdanlarımızda Müslüman yazdığı halde gerçekten Müslüman olarak ne zaman yaşamaya başlayacağız. Amacım sizi bir tarikata, cemaate, partiye, guruba çağırmak değildir. Sizi KUR’AN’a çağırıyorum. Sizi fıtratınız o ilk doğduğunuz tertemiz halinize çağırıyorum.
Eğer bir araya gelip bu konuları daha detaylı görüşmek isterseniz sizinle her zaman her yerde görüşmeye hazırım, bu aşamadan sonra sizden gelecek olan davetleri hep bekleyeceğim. Eğer davetiniz ve talepleriniz olursa bu konuları daha detaylı daha sıcak ortamlarda konuşabiliriz. Bunları size anlatırken hiçbir maddi menfaatim yok, sırf sizleri, o meçhul sonumuzu düşündüğüm için, gözlerimin önünde arkadaşlarımın kötü sona gittiklerini gördüğüm için anlatıyorum ama kabul görmezse de yapabileceğim bir şey yok. 

Her nerede olursanız, ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş şatolarda olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: “Bu, Allah’tandır” derler; onlara bir kötülük dokunsa: “Bu sendendir” derler. De ki: “Tümü Allah’tandır.” Fakat ne oluyor ki bu topluluğa, hiç bir sözü anlamaya çalışmıyorlar?

Selam ve dua ile.

Yorum Ekle

Yorumlar (1)

  1. 11 sene önce

    teşekkürler hakan
    inşaallah faydalı olur
    selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir