iOS üzerinde GBA oyunları nasıl oynanır? – iPhone, iPad

GBA oyunları

Dışarıda güzel bir Pazar sabahı, yıl 2000. Tam tamına 7 saat sürecek olan Super mario maratonu için arkadaşlarınız yeterince aperatifi hazırlamışlar, oyuna hazırlar. Tanıdık geldi mi? 70’li yıllar video oyunları için çığır açan yıllardı ve 80’li ve 90’lı yıllarda endüstri daha da gelişti. Her 90’lı çocuk, Süper Mario’ya prenseslerini kurtarmada yardımcı olmuştur. Peki, günümüzde GBA oyunları mobilde oynanabilir mi?

Eski günler çok geride kaldı ve tabii ki Game Boy Advance kısaca GBA oyunları, konsol oyunları olarak bildiğimiz oyunlar ve 2000’li yılların başında da oldukça popülerdi. Akıllı telefonların ve diğer yüksek çözünürlüklü oyunların ortaya çıkması ile Süper Mario’nun popülaritesi büyük ölçüde azaldı. (Mobil platformda çıkan yeni oyunları da eskisi kadar rağbet görmedi) Ancak yine de pek çok kişi, Süper Mario da dahil olmak üzere eski dostlarla bir gün geçirmek için her şeyi verirdi herhalde, tıpkı 90’lardaki gibi prensesleri kurtarmak istiyorum!

GBA oyunlarını mobilde oynamak mümkün mü?

Ben bu yazımda size arkadaşlarınızla bu oyunu tekrar oynamak, 90’lara dönme sözü veremem ama Mario gibi GBA oyunlarını iOS üzerinde nasıl oynayabileceğinizi söyleyebilirim. Mario gibi oyunların Android ve iPhone ile nasıl oynayacağınızı merak ediyorsanız, makaleyi okumaya devam edin ve sonunda yazı başlığında belirttiğim gibi iPhone ile Mario oynarken kendinizi bulabileceksiniz. Yani, umarım. : )

Nintendo gibi konsollar oyunu nasıl değiştirdi?

GBA oyunlarını tıpkı eskiden olduğu gibi mobil cihazınızda oynayabilirsiniz.

Oyun endüstrisi gün geçtikçe daha gelişiyor ve eğlenceli hale geliyor; eskisi kadar samimi ve güzel olmasa da. Haraket kontrolleri, kablosuz kontrol cihazları ve eklentileri, sallanan kontrol cihazları vs. gibi özellikler oyunlara gerçekçi bir boyut kazandırdı. Bu teknolojiler bugünlerde daha fazla kullanılsa da temelleri Nintendo gibi oyun konsolları tarafından ’80’lerde ve 90’larda ortaya çıktı. İşte bu eski konsolların oyuna getirdiği birkaç devir.

1. Omuz düğmeleri: Nintendo’nun ortaya çıkmasından önce, oyuncular oyunu kontrol etmek için klavyelerini ve farelerini kullanmak zorunda kaldılar. Ama sonra omuz düğmeli kontrol cihazlarını serbest bırakan Nintendo geldi. Kontrolörler, piyasaya sürüldükten hemen sonra piyasayı devraldı. Bu teknoloji aynı zamanda oyun geliştiricilerin oyunlarında daha fazla kontrol kombinasyonu kullanmalarını sağladı.

2. Rumble Pak: Modern kontrolörler, ateş etme veya kaleye çarpan bir futbol gibi bazı durumların yoğunluğuna karşılık gelen sallanma eğilimindedir. Bu fikir, oyun konsollarının Rumble Pak’ları kontrol cihazlarına dahil etmeye başladığı 20. yüzyılın sonlarında hayata geçti. Cihaz o zamanlar sökülebilir bir versiyona gelirdi. Daha sonra, Sony bu teknolojiye yoğun bir şekilde yatırım yaptı ve onu ünlü yaptı.

3. Hareket kontrolü: Hareket kontrolü, modern oyunun ev sahibinin bir başka harika özelliğidir. Akıllı telefonunuzda yarış oyunları oynarken karşılaşmış olmalısınız. Fakat daha önce tahmin ettiğiniz gibi, bu teknoloji Nintendo tarafından da geliştirildi. Muhtemelen video oyunlarının oynanışını değiştirmeye en önemli katkılarıdır. Hepimiz Duck Hunt’taki sanal ördekleri öldürmeyi sevdik, değil mi?

4. Kablosuz kontrol cihazları: Artık oyunları oynamak için ekranın çevresine yapıştırmanız gerekmez. Kanepenize veya yatağınıza rahatça oturabilir ve kablosuz kumandalarla oyunu oynayabilirsiniz. Fakat teknoloji pazara ilk ne zaman geldi? Kablosuz denetleyicilerin ilk bakış açısı, 1980’de Atari’nin Atari 2600 oyunu için piyasaya sürüldüğü zaman görüldü.

Akıllı telefonlarda Konsol oyunları oynamak mümkün mü?

Şimdi, Akıllı telefonunuzda Nintendo oyunları, özellikle de Süper Mario oynama niyetinizi ele alalım. Evet, GBA oyunlarını iOS ve Android cihazlarınızda da oynayabilirsiniz! (Burada uygulama marketlerinde yüklenebilen oyunlardan bahsetmiyoruz!)

Evet, bir android veya iPhone ile GBA platformunda bulunan konsol oyunlarını oynayabilirsiniz. Üstelik cihazınıza harici root atmak gerekmez. Tek yapmanız gereken bir Emulator yüklemek ve devam etmek. İnternette GBA4iOS, NDS emülatörü vb. Gibi çeşitli emülatörler var.

İOS cihazlarda GBA oyunları nasıl oynanır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir emülatör kullanarak iOS akıllı telefonlarınızda Süper Mario gibi GBA oyunları oynayabilirsiniz. Örnek olarak GBA4iOS oyunlarını sergileyeceğiz.

• İlk önce, iOS cihazınıza GBA4iOS emülatörünü indirin.

• Kurduktan sonra, bunu Ayarlar> Genel> Aygıt Yönetimi öğesinden manuel olarak yetkilendirmeniz gerekir.

• Şimdi, GBA emülatörünü başlatın ve arama çubuğuna gidin.

• Süper Mario Bros arayın ve bir dizi oyun bulacaksınız. (farklı oyunlarda yükleyebilirsiniz demek bu.)

• Seçiminize bağlı olarak bunlardan herhangi birini seçin, ROM’u indirecektir. (kurulumun tamamlanmasını bekleyin)

• Bir kez bittiğinde, hemen oynayacaksın.

İşte bu kadar! Eski Mario’yu yeni iPhone’unda oynamaya başlayabilirsin. 

Bu konuda bir video da sizlerle paylaşmak isterim. (ingilizce)

Exit mobile version