İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Harç Ücretlerini Protesto!

Harç Ücretlerini Protesto!

üniversite harçSon 1 haftadır sosyal medyada en çok kullanılan fakat pek dikkat çekmeyen konulardan biri de ‘öğrenim harcı‘ konusu. Bu konuda hükümetin, yökün ve üniversitelerin ‘yapmacık’ hareketlerle, iyice araştırmadan, kamuoyunu dinlemeden, alalece, yine o eski ‘parayı indiregandi’ yapalım mantığıyla hareket ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

Çünkü;

Hükümet, harçlara zam yapmayacağını söyledi. Fakat okulu uzatanların ve öğrencilerin başına bir şekilde bela olan derslerin bir maddi karşılığının olacağını çıkan yeni yasayla öğrenmiş olduk. Bu yasa neticesinde zamanla katlanan oranların karşılığında binlerce lira harç parası ödemek zorunda kalanlar var. Herkes zengin değil ya! Herkes ilk aldığında dersini vermek zorunda değil ya! Herkes…

YÖK‘ün bu konuda daha kapsamlı bir çalışma ve rapor ile hükümetin kapısına gitmesi gerekirdi. Böylesine büyük bir kurumun yaşlı kurtlar tarafından yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Üniversite bir gençler kulübü ve gençlerin/zamanın şartlarına göre karar alınmalı. Bugün bir asgari ücret ne kadar, geçim limiti ne kadar bunları da hesaba katması gerekirdi yök’ün.. Her şeyi hükümete yüklememek gerekirdi.

Üniversiteler, bu yasa sonucunda mağdur olacakları kabataslak bir grafikle ortaya çıkartabilir, bunun sonucunda yök’ün daha rahat haraket etmesini sağlardı ve böylelikle hükümette yanlış bir icraatta bulunmazdı.

Ben burada öğrenci kulüplerinin ve konseylerinin de ne kadar etkisiz olduğunu söylemek istiyorum. Sürece her hangi bir etkilerinin olmadığını görmek üzüntü verici. Öğrenciler adına kurulan bu grupların, öğrencilerin haklarını savunamayacak olması çok düşündürücü gerçekten. Ayrıca siyasi partilerin gençlik örgütlerinde bir çok üniversiteli olmasına rağmen, partilerini halkın bu kadar eleştirdiği bir konuya yönlendirmemeleri de gerçekten yine düşündürücü bir konu.

Medyada ise sadece sol görüşlü sitelerde ( kollektiflerin desteğiyle ) konu gündeme taşındı ve neticesinde sadece YÖK başkanı bu konunun iptal edilebileceğini söyledi. Haber bültenlerinde bu konu kısa bir vtr ile gösterildi.

Sonuç;

Binlerce mağdur genç var. Bu yasanın öğrencilere resmen ‘bastırıcı, zorlayıcı’ unsurları var. Ödemeyecek durumda olan gençler var. Hatta bir çok konuşma da ‘okulu bırakın artık’ diyenler de var. Devlet üniversitelerinde hükümet politikası neticesinde oluşan binlerce öğrenci potansiyeli neticesinde hiç aşağı çekilmeyen bir harç ücretleri var. Devlet üniversitesinde okumamıza rağmen bu yasayla neredeyse kolejde okuyan bir öğrenci kadar ücret ödemek zorunda kalanlar var.

Bu konu enine boyuna tartışılır; öğrenciler derslerini geçmek zorunda dan tutun da, bu bir hukuk devleti hukuk kurallarına uymak zorundasınızı kadar bir çok şey söylenebilir. Devletin, üniversitelerin, yök’ün geçerli nedenleri olabilir. Ama;

OKUYAN, OKUMAK İSTEYEN BİZİZ. NASIL VE NE ŞARTLARDA ŞUAN MAĞDUR SIFATIYLA HAREKET ETTİĞİMİZİ ANCAK BİZ BİLİRİZ. BU ŞARTLAR EĞER BİZİM İÇİN YAPILIYORSA, BİZ BUNA RAZI DEĞİLİZ VE DAHA İYİSİNİ İSTİYORUZ.

Şuan ki durumda, özellikle YÖK ün protestolar karşısındaki açıklamasından sonra mağduriyetimiz daha da artmış durumda. Bu kadar ücreti nasıl ödeyeceğini düşünmekten depresyona girenler olduğunu sanal alemdeki yazılardan okuyoruz. Bu yapılan, yanlışın üzerine tekrar bir yanlış eklemekten başka bir şey değildir. Mağduriyetler yeni çıkartılacak yasa ile bir nebze olsun düzeltilecek belki de ama sonuçta bu yapılan unutulmayacak…

Umarım, bir an önce her şey düzelir.

Yorum Yap