Güvenilir kitap satın alma siteleri

Güvenilir Kitap Siteleri

Güvenilir Kitap Siteleri

Kitap okumak, gerçekten çok önemli ve bir o kadar da yararlı hobidir. Aslında hobi kelimesi, biraz yanlış olabilir; kitap okumak, bir hayat tarzı olmalı belki de… Kitap almanız için birçok yöntem var; sahafları ziyaret edebilir, kitapçılardan alışveriş yapabilir veya son dönemde moda olduğu üzere internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. İnternetten kitap sipariş vermek isteyenler için ise “güvenlik” ön planda. Güvenlik düşüncesi ile güvenilir kitap satın almak isteyenler ikilemde kalabiliyor çünkü.

Muhtemelen ya ilk kez internet üzerinden kitap alacaksınız ya da daha önce alışveriş yaptığınız internet sitesi ile ilgili kafanızda güvenlik zaafı endişeleri olduğu için “güvenilir kitap alma siteleri” araştırmasını yapıyorsunuz. Derdinize derman olmak isteriz; yaşadığınız sorunu yorum olarak yazarsanız, gerekli mercilere de ulaştırırız.

Güvenilir Kitap Siteleri

Güvenilir Kitap Siteleri

İnternet üzerinden satış yapan kitap siteleri genelde uygun fiyatlı eserler ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Yüzlerce kitap sitesi var hangisini yazacağıma ben de tam olarak emin olmasam da sizler için en sık kullanılan, en uygun fiyatı veren ve en önemlisi güvenilir kitap sitelerini yazmaya çalışacağım. Bu arada kitap fiyatları arasında karşılaştırma yapmak istiyorsanız, bilindik kitap sitelerinin fiyatlarını karşılaştıran kitapmetre.com sitesini size önerebilirim; bununla ilgili bir yazı da yazmıştım:

Kitapmetre – Kitap fiyatlarını karşılaştırın

Güvenilir site ne demektir?

Onlarca site gezip, birçok siteden alışveriş yapıyoruz ve bu esnada bilgilerimizi veriyoruz: kredi kartı gibi maddi kaynaklarımızın yer aldığı bilgilerimizi bile veriyoruz. Çoğunlukla akla ilk “bu bilgiler nereye gidiyor, nasıl korunuyor?” sorusu geliyordur. Bunlar açısından herkes siber güvenlik uzmanı olmadığı için, emin olmak isteyebilirsiniz. (Zaten bu yazı, bunun için yazıldı)

Kitap dünyası

Bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak için bir kaç yöntem var; bunlardan ilki sitenin bir SSL sertifikasına sahip olması. Web sitesi sunucusu ile tarayıcı arasında şifrelenmiş bir bağlantı kurmak için kullanılan standart güvenlik teknolojisi olan SSL, artık birçok internet sitesinde kullanılıyor. Hatta Google aldığı son kararla SSL kullanmayan sitelerin arama sonuçlarında daha altta yer alacağını duyurmuştu. Ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Bir diğer güvenlik kontrolü; firmanın bilgilerinin açık olarak yazılıp yazılmadığıdır. Eğer internet sitesinde firma bilgileri, sahibi, vergi numarası vs. yer almıyorsa sıkıntı var demektir. Ayrıca sitede Sıkça sorulan sorular kısmı açıkça doldurulmuş olmalı, arka planda sorularınızı yanıtlayan birileri yer almalıdır. (müşteri temsilcisi)

Güvenli bir şekilde alışveriş yapacağınız kitap siteleri hangileri?

Bunlar dışında sitenin sosyal medya hesaplarının aktif olup olmaması, sikayetvar.com gibi sitelerde yazılanlara ne ölçüde tatminkar cevap verdiği gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Peki, ben “güvenilir kitap sitesi” dendiğinde, ne anlıyorum?

  • Ödeme sayfasında sanal olarak güvenlik ayarları yapılmış mı? (SSL gibi) ona bakıyorum. (bunu anlamak için sitenin uzantısının https:// ile başlaması ve site linkinin yanında yeşil barın olması yeterli, bu konulardan hiç anlamayanlar açısından)
  • Sipariş işlemi sonrası bilgilendirme yeterli mi?
  • Kargolama süreci kısa mı?
  • Kargo elime ulaşmadığında veya ürünü geri iade ettiğimde iade işlemleri hızlı bir şekilde oluyor mu?

Tamamdır, şimdi gelelim güvenilir kitap sitelerini hangileri onları tanımaya:

Kitap satın alma

Kitap satışı yapan güvenilir internet siteleri

Son 1 yıl içerisinde onlarca kitap siparişi verdiğim ve deneyimlediğim güvenilir internet sitelerini sizlerle paylaşıyorum:

1 – Kitapyurdu.com

İnternetten alışveriş yaparken ilk akla gelen kitap sitesi kitapyurdu.com oluyor. Alışveriş yaptıkça puan kazandığınız ve bu puanlarla kitap alabilme olanağınızın olduğu internet sitesi üzerinden gözünüz kapalı alışveriş yapabilirsiniz. Sitede her gün indirim var. Puanım 10/8

2 – D&R (www.dr.com.tr )

Düzenli olarak takip ettiğinizde uygun fiyata popüler kitapları alabileceğiniz internet sitesi üzerinde hediye paketi yaptırdğınızda ücret alınmıyordu bir dönem. (Şimdi devam ediyor mu kontrol etmedim) Ürün paketlemeye önem veriyorlar, bir de “adı çıkmış” derler ya: iyi anlamda, baya popüler bir site. Puanım 10/7

3 – İdefix ( www.idefix.com )

Ürün yelpazesi ve aradığınız kitabı bulmakta sıkıntı çekmeyeceğiniz başarılı bir kitap sitesi daha. İdefix özellikle kitap setleri konusunda indirimleri ile dikkatimi çeken bir site olmuştur. Kampanyaları takip etmenizde fayda var. Puanım 10/7

4 – BKMKitap (www.bkmkitap.com)

Kitaba ulaşmanın en kolay yolu sloganı ile yayın hayatına devam eden BKMKitap ise özellikle tasarımı ile dikkatimi çekmişti. Telefon ile sipariş verebildiğiniz sitede blog yazıları da dikkat çekiyor. Puanım 10/7

5 – KitapSeç (www.kitapsec.com)

Özellikle kamu sınavlarına hazırlananlar için hazırlanmış olduğu izlenimi veren ve memurlar.net gibi bir sitede sürekli reklamı dönen Kitap Seç sitesinin avantajı; KPSS ve benzeri kitap ve kitap setlerini uygun fiyata vermesi.  Zaten bu siteyi buraya eklememin sebebi KPSS konusunda ilk akla gelen ve en çok içeriğe sahip (aynı zamanda fiyatlar uygun) site olması. Bayramda ve diğer bazı günlerde özel kampanyaları da cabası. KPSS ve kurum sınavlarına hazırlanan öğrencilerin neredeyse tamamı bu internet sitesini kullanıyor. Puanım 10/5 Fakat güvenilir mi? Başımdan geçen bir olayı şöyle yazmıştım:

https://www.hknkr.com/bir-firma-nasil-kotu-yonetilir-kitapsec-com.html

Şimdi şunu söyleyebilirsiniz; “bu siteleri zaten biliyorduk, bize yardımcı mı oldun sen şimdi?” Ben hepsinden alışveriş yapan biri olarak bazı eklemeler yapayım:

  • Kitapyurdu sitesinden alışveriş yapmamın sebebi, kitap yorumlarının daha çok olması ve indirimlerinin beni cezbetmesi. Bu siteden aldığım ürünlerde herhangi bir güvenlik endişem olmadı. Verdiğim paranın hakkını sonuna kadar aldım. Kargolama fiyatları da uygun. Zamanında kargoya veriliyor. Kargonun teslimatı konusunda ise suçlu kitap sitesi değil, kargo şirketi.
  • D&R ve İdefix ise özellikle yeni çıkan kitaplar konusunda yaptığı indirimler ile dikkatimi çekiyor.
  • Bu sitelerin hepsinde bayramda ve diğer bazı günlerde özel indirimler oluyor; bunları takip etmek için bu sitelere güvenli bir şekilde üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra e posta hesabınıza aralıklarla indirimde olan ürünler ve diğer kampanyalar gönderiliyor.
  • Kitap siteleri arasında artık fiyat farkı fazla yok ama yukarıda verdiğim kitapmetre sitesinden kitapların fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.
  • Hepsiburada.com gibi alışveriş sitelerinde de kitap kategorisi yer alıyor ama ben genel olarak kitap üzerine odaklanmış internet sitelerini vermek istedim. D&R ve İdefix üzerinde kitap dışında film ve müzik cd leri gibi çeşitli kategorilerde yer alıyor.
  • Kitapsec internet sitesinden ben bir kez sıkıntı yaşadım ve çok önemli bir sıkıntıydı. Tam 1 ay boyunca kargo bekledim. Müşteri temsilcisi berbattı, özür de dilemediler.

Bunların dışında 2 site daha önerebilirim;

1 – Pandora

2 – Babil

Dönem, internet dönemi… Bu yüzden internet üzerinden alışveriş yapmak hem zamandan hem de maddi olarak size katkı sağlayabilir. Yine de bu konuda bağımlı olmamaya çalışın; sahaflarda, kitapçılarda sayfalar arasında gezerken kitabın kokusunu içinize çekerek vakit geçirmek ve kitapları incelemek daha mantıklı ve daha doğru bana göre…

İyi okumalar. : )

Dip not: “Kitaplar zamanın büyük denizinde dikilmiş deniz fenerleridir.” derler ya; işte öyle. Aynı zamanda ruhun ilacı, gerçek bir hazinedir; aklın tedavi yöntemlerinden biridir. Faydalarını saymakla bitmez; kötü kişilerin eline geçtiğinde de (yani kötü huylu insanlar yazdığında ve sizde o kitabı alıp okumaya başladığınızda) sonuçlar ağır olabilir. Bu yüzden kitap satın alırken yorumlara bakın ama yorumların da tamamen etkisinde kalmayın.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version