İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Paylaşacağım Yazılar
  3. Gülümsersen Büyürsün…

Gülümsersen Büyürsün…


Bu yazıyı okuyup, gerçekten anlayanlar için bazı şeyler değişecektir diye düşünüyorum. İnsanoğlu o kadar vurdumduymaz ve akılsız hareket ediyor ki gün gelip en mutlu oldukları, en çok güldükleri günleri unutup asık suratlarıyla etrafta dolaşıyor ve peşi sıra sahte gülümsemelerle hayata devam ediyorlar…

Halbuki bana göre mutluluğun, gülmenin yolu şükretmekle geçiyor… Fakat sadist ruhları olan insanların acı çekmekten ne kadar zevk aldıklarını da söylemeden edemeyeceğim!

Evet, şükredelim ve elimizdekinin kıymetini bilelim… Gülmek, herkese yakışır; en çirkine bile…

Bazen gülümsemeyi unutuyor, ihmal ediyor veya etkisine inanmıyoruz. Sebebi ne olursa olsun; karşılaştığımız kişiler tarafından gülümseyen bir yüzle hatırlanmıyorsak, mesulü biziz. Daha da kötüsü; asık surat ve çatık kaşlarla toslaştığımız, asıl kendimiziz!..

Bana gülümseyen bir fotoğrafını yollasana, dedim. Biraz zaman geçti. Nihayet: Küçükken gülümsüyormuşum ben, dedi!.. Fakat sanki sadece çocukluk resimlerim gülücüklü… Sonra bir dönem gelmiş, gülücüğüm solmuş… Ve bir daha da konmamış pembe kelebekler yüzüme… Belki… Belki bir de; büyüyünce güleceğim sanırım… Büyüyebilirsem!
Yok ama, dedim tam tersi. İyi dinle şu sözümü. Kulağın açık mı? Büyürsem gülerim, değil; Gülümsersen büyürsün! Gülerken, güldükçe büyüyeceğine inan… Büyükler örnektir buna.

Kendimiz, kendimizi unutuyoruz çoğu zaman! Akıl etmiyoruz nasıl göründüğümüzü… Aynaların karşısındayız her dakika, ama görmüyoruz. Duvarlara asılmış aynalara bakarken gülümsüyoruz, o zaman kendimizi gülümserken görüyoruz; fakat konuşurken, yürürken, yani insanların arasında gülümsemek pek aklımıza gelmiyor! Her insan birer aynadır! Hem de yüzümüzün son şeklini hafızasında tutan birer aynadır! Şimdi, sen; asıl hangi aynanın karşısında gülümsemelisin acaba?

Duvardaki aynaların karşısında kendini kontrol et. Fakat canlı aynaların, insanların karşısındayken gülümsemeyi unutma sakın! İşte o zaman, bütün aynaları hep gülümserken göreceksin: Her insanı ve onların yüzünde kendi aksini, gülümserken göreceksin…

Yazan : Muammer Erkul

Not: Yazıyı internette sörf yaparken buldum ve tabii ki yazının bir bölümü alıntı oluyor bu şekilde..

Yorum Yap