İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar - İnternet ve Programlar
  3. Google Earth Simülatörleri

Google Earth Simülatörleri


Google Earth hakkında bilgisi olmayan yoktur; ilk bilgisayarla tanışan ya da ilk bilgisayar alan arkadaşlarım ya da genellikle akrabalarımın büyükleri ” hani dünyayı gösteren bir program var onu da yükle ” dedikleri bir program, google earth. Bir çok kişinin boş anlarında kullandıkları bir program vs. vs. vs. Fazla anlatmaya gerek yok : ) Size iki adet simülatörden bahsedeceğim.

Hepimiz Google Earth’te türlü kesiflere çikmisizdir. GE’nin son versiyonu ile uzay’i da kesfe çiktik. Peki Google Earth’te gizlenmis bir uçak simulasyonu oldugunu biliyor muydunuz?

Google her daim internet kullanicilarini sasirtan bir firma. Internetin gelecegi olarak gösterilen Google’un Dünya & Uzay simulasyonu Google Earth’te gizli bir uçak simulasyon oyunu bulundu. Bulan kisi, bunu blogunda yazdi ve bir anda milyonlarca kisi tarafindan okundu. Tabi Techno-Labs da hemen simulasyona basladi ve ilk uçusunu gerçeklestirdi bile! gelin hep beraber bu simulasyonu kesfe çikalim:

Öncelikle Google Earth’un içerisinde Google Sky bulunan son versiyonu olan Google Earth 4.2 Beta‘yi indirip kurmalisiniz.

Google Earth 4.2 Beta’yi kurduktan sonra Ctrl + Alt + A tus kombinasyonuna basiyoruz (bazi kisilerde nedense Ctrl + A veya Ctrl + Windows key + A bu isi görüyor). Eger dogru kombinasyonu bulduysaniz söyle bir ekran gelecek:

Resimden de görüldügü üzere iki adet uçak mevcut. Bunlardan biri F-16, digeri ise SR22. F-16’nin daha zevkli oldugunu söylememize gerek yok sanirsak. Tabi bir çok uçus yapacaginizi varsayarsak iki uçagi da bol bol kullanacaksinizdir.

Uçagi seçtikten sonra havaalanini seçiyorsunuz. Varsayilan havaalani Katmandu Runway 02. Yaklasik 10 tane havaalani var. Istanbul henüz bunlarin arasinda yok ama kimbilir, belki organize olup Google’u mail bombardimanina tutarsak neden olmasin?

Havaalanini da seçtikten sonra direk simulasyona basliyorsunuz. Tabi baslamadan önce havaalanina zoom yapip bilgisayarinizin orayi iyice çözümlemesi iyi olur zira simulasyon basladiginda heryer tek renk olacak ve zamanla açilacak. Tipki Google Earth’te yeni bir sehre bakiyorsunuz gibi.

Bundan sonrasi artik kalkis ve inis yeteneginize kalmis. Tabi tuslari da ögrenmek lazim. Ilk basta tuslar karisik gelebilir fakat zamanla alisirsiniz. Google Earth‘un sayfasindan tuslara bakabilirsiniz.

Her defasinda bu simulasyonu açmak için Ctrl + A kombinasyonuna basmaniza gerek yok. Ilk açisinizdan sonra otomatik olarak Tools > Enter Flight Simulator kismi açiliyor.

Uçagi kaldirmak için page up’a 3-4 saniyeligine basin. Sonrasinda da ileri asagi tusuna basarak space’e basin. Bu sekilde havalanabilirsiniz. Yere düstügünüzde havada basliyorsunuz (test ekibimizin basina gelen bu oldu).

Tabi ki simulasyon çok zor ve tuslar çok hassas. Alistiktan sonra biraz daha rahat gelebilir fakat yine de zorlanacaksinizdir. Joystick destegi sayesinde zevkli uçuslar yapabilirsiniz.

Uçus tecrübelerinizi yorumlarsaniz eminiz hepimize faydali olacaktir.

Devam edersek konuya; bir de araba simülasyonu var google earth’ın… Bu ise online olarak oynanır, tarayıcı yardımıyla yani.. İnternet bağlantınızın olması gerek.

http://www.gaiagi.com/3d-driving-simulator/index.html

yukarıda bağlantısını verdiğim sayfaya giriş yapıp, gerekli bileşeni yüklemeniz gerekmekte [ eğer yüklemişseniz zaten uyarı vermez direk simülatöre giriş yapabilirsiniz. ]

Sonrasında arabanızın koltuğunda direksiyon sallarken bir çok şehri gezme imkanınız olacak : )

Yorum Yap