İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ajandama Karaladıklarım
 3. Google ayağını denk alsın

Google ayağını denk alsın


Son günlerde özellikle sanal alemde en çok tartışılan ya da rağbet gören konulardan biri de google ile devlet ve btk arasında yaşanan sürtüşme gerçeğidir. Bu konuda türk tarafındakilerden açıklamalar yapılmasına rağmen google tarafından resmi bir açıklama şu ana kadar bildiğim yapılmadı; sadece görünen o ki bu konuda türk tarafının yaptığı istekleri değerlendireceklerini söylemişler.

Biliyorsunuz, youtube ülkemizde uzun zamandır kapalı. bunun sebebi de atatürkçe düşünce derneğinin youtubede yayınlanan 4 video için mahkemeye başvurması ve mahkeme neticesinde alınan karar ile sitenin İP adreslerinin yasaklanmasıdır. Buraya kadar yaşanan süreç hukuki bir süreçtir; ayrıca türk insanının ” kırmızı çizgilerine ” olan duyarlılığının bir neticesidir.

Fakat bana göre işin komik tarafı bundan sonra başladı; googlenin geçen günlerde kendi İP si üzerinde yaptığı değişim neticesinde resmen kendi kendini bilerek yasaklatması ve bunun hemen öncesinde rastlantısal bir şekilde Lig TV nin googlenin kapanması yönünde btk ye başvurduğu yönünde haberler bir çok web sayfasında eleştiri konusu oldu. Bu eleştiri yazılarının bir çoğunu okuduğumda herkes olaya ” özgürlüğümüz kısıtlandı, tüm suçlu devlet ” mantığıyla yaklaştı ki; bu da özellikle medya yardımıyla konunun bir çok yönüyle ayrıntılı bir şekilde insanımıza anlatılamadığının bir göstergesidir.

Eleştiri yapanların, ” özgürlük ” konusundaki görüşleri nedir bilemiyorum; fakat eğer olay özgürlük konusu ise sorulacak en büyük ve sevmeyeceğim soru şudur: ” O zaman youtubeye o yasaklanması gereken 4 videoyu ekleyenlerin özgürlüğü ne olacak? “

Ben devlet ile btk nın açıklamalarını okudum, ayrıca konu meclisimize taşındığı için orada yaşanan konuşmaların tutanaklarına da ulaştım.

BTK bu konuda, google yöneticileriyle yaptıkları konuşmanın ayrıntılarını açıklamadı; fakat isteklerinin şunlar olduğunu söylemişler;

– 23 ülkede ofisi olan youtube’nin ülkemizde ofis açması.

– Yasaklanması istenen 4 videonun silinmesi.

– youtube.com.tr adresinin alınıp, ülkeye özgü türkçe yayının yapılması.

bu konudaki isteklerin önemli ve yerinde olduğunu söylemekle beraber; bu istekler yüzünden binlerce kullanıcının youtubeye erişememesini ben de yadırgıyorum. Fakat sanal alemde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra siteye erişim imkanı sağlandığından, karşılıklı görüşmelerde iki taraftan hangisinin alttan alacağını açıkcası ben merak ediyorum. Çünkü şuanda ülkemizde en çok girilen iki site google ve youtube sitesidir. Youtube yasaklı olmasına rağmen bu kadar hit çekmesi karşın, btk nın önerilerine kayıtsız kalıp kendilerine göre boş masraf yapmaktan kaçınmaları gibi bir sonucun oluşabileceği ihtimal dahilinde.

Devlet adına açıklama yapan ulaştırma bakanı binali yıldırım ise, google yönetimine çok sert çıktı. Basına yaptığı açıklamalarda, deniz baykal’ın videosunu silmek için bile telefonlarına google yöneticileri tarafından bakınılmadığını söyledi. Eğer özgürlük diyeceksek, her yerde bu videolar yayınlansın diyeceğiz; fakat özel hak mülkiyeti ne olacak? İşte eleştirileri yapanların yanıldıkları konuların başında olayları dar pencereden değerlendirmeleri geliyor. Şuan bu konu tek taraflı değildir, yani olaya sadece ” google yasaklandı ” açısından bakmak yanlış olur.

Binalı yıldırım açıklamasında şunları söyledi özetle;

– Çok küçük ülkelerde bile ofis açıp vergi ödeyen şirket neden türkiye’de bunu yapmıyor?

– Bazı konularda muhatap alacak kimseyi bulamıyoruz.

Ek olarak bu eleştirilere ben, siteye giriş bakımından dünyada ilk 10 da olduğumuz youtube sitesinin neden türkçe olmadığı gerçeğini de eklemek istiyorum. Zaten bu tutumlarından dolayı siteye bir süre yasaklanmadan önce girmemiştim, şuan da da yasağı değil de devletin tutumunu desteklediğim için girmiyorum.

Devletin tutumunu şu şekilde eleştirenler gördüm: ” ben siteye girmek istiyorum, açtırın! ” Bu çok basit bir düşüncenin eseridir; devlet yasaklama konusunda hukuğa topu atıyor ki haklı, ne yapsın? Hukuk devletinin bir neticesidir. BTK da kendi istekleri dahilinde hareket edecek bir google yönetiminin yasakların açılmasına sebebiyet vereceğini işaret ediyor. Ve google , bir çok ülkede ofis açıp ülke dilinde hizmet verirken youtube gibi bir dünya markası için bunu ülkemizde yapmıyor. Paramız yurt dışına çıkıyor, neden yapılan eleştirilerde bunlar dikkate alınmıyor?

Binali yıldırım’ın söyledikleri;

Paylaşım sitesinin, hukuk kurallarını hiçe saydığını, ancak hiçkimsenin böyle bir lüksü olmadığını belirten Bakan Yıldırım:

Mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uyacak, burada ofisi olacak, burada yerli sürüm yapacak ve Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleriyle, savcılarıyla işbirliği yapmak zorunda. Aksi halde ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar yaygara yaparsa yapsın Türkiye Cumhuriyeti bunlara asla ve asla geçit vermeyecek, prim vermeyecektir.

şeklinde konuştu. Sitenin, birçok ülkede adli makamlarla işbirliği yaptığını hatırlatan Bakan Yıldırım:

Ama, ülkemizde buna yanaşmıyor. Bir siyasi partinin genel başkanı ile ilgili yayımlanan videonun yayından kaldırılması için arkadaşlarımız girişimde bulundu, telefonlara bile çıkmadılar. Kendi başına buyruk bir siteyi ne yazık ki hararetle savunanlar var.

ifadelerini kullandı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, benzer durumlarla karşılaşmamak için yerli içerik üretiminin artırılması gerektiğini söyledi.

Velhasıl; yasaklanma konusunu bir kenara bırakırsak, googlenin kullanıcıları kendi tarafına çekme adına yaptığı çakallık neticesinde bir şeyler elde etme çabasını yadırgıyor; ülkemizde ofis açıp vergisini vermesini ve türkçe olmasını temenni ediyorum. BTK nın da bu gelişmeler neticesinde yasakları kaldıracağını düşünüyorum.

Saygılar.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 10 sene önce

  Hakan Kara’ya yukardaki yaklaşımıyla ilgili olrak verdiğim cevapları şurada bulabilirsini”: http://ff.im/mGtJd

 2. Özgür bey, bu yazıyı o tartışmadan önce yazmıştım: hala arkasındayım. cevaplarınız için de tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ama inanın genel itibariyle beni tatmin eden cevaplar olmadı; fakat bir şeyi öğrendim: ofisi varmış! Ama bu ofis ne işe yarar, nedir necidir , resmimidir vs. vs. bir çok soru daha doğuyor… Koskoca milletvekili çıkıp mecliste ” ofisleri yok, muhatap bulamıyoruz ” boş yere mi dedi? ya da bunu yalanlayan bir haber çıkmaz mı gazete ve tv lerde? ilginç.

 3. 10 sene önce

  Hakan Bey, Cevaplarımın olduğu linki özellikle buraya bıraktım, okuyucular için yararlı olabilir diyerek. Ofis elbette resmi. Ticari sicili olan bir liiason ofisi o. Yurtdışındaki benzerleri gibi daha çok reklam ve pazarlama işleriyle uğraşıyor. Youtube’un kendine ait bir ofisi dünyanın hiç birinde yok. Koskoca bakan sadece o konuda değil başka konularda da yanıltıcı bilgi veriyor. Bir basın toplantısıyla yanlışlarını tek tek göserip kendisinden bütün bu konularda açıklama talep edeceğiz.

 4. O zaman haberimiz olursa ben de mutlu olurum; yanlış düşünce de olmak istemem. 🙂 gerekirse ben de blogumdan paylaşırım.