FTP sunucusuna bağlanılamadı hatası çözümü

ftp-sunucusuna-baglanilamadi

Wordpress güncellemeleri sırasında karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de FTP sunucusuna bağlanılamadı hatasıdır. FTP sunucusuna bağlanılamadı hatası çözümü ise gayet basit. Fakat öncesinde bu hatanın neden kaynaklandığı, nerelerde karşımıza çıktığından bahsedelim. Bu hatanın karşınıza çıkmasının bir çok sebebi olabilir. Bu hata genellikle sunucu değişikliği, site İP adresinin değişmesi gibi site üzerinde veya sitenin bulunduğu makinede yapılan değişiklikler sonucunda ortaya çıkar. Güncelleme yapılmamış sunucularda da bu sorunla karşılaşılabilir. Nameserverleri oturmamış, DNS’lerinde sorun olan domainlerde de bu hata karşınıza çıkabilir. Bu sorun ortaya çıktığında ise güncelleme vs. yapamazsınız.

Wordpress FTP izin sorununun çözümü

FTP sunucusuna bağlanılamadı hatasıyla karşılaştığınız yer zaten güncelleme sayfasıdır genellikle. Güncelleme yapmak istediğinizde sizden sitenin FTP bilgilerini ister. FTP bilgilerini doğru girdiğinizde bile güncelleme yapmaz ve ekranda “FTP sunucusuna bağlanılamadı: siteadı.com:21” hatası çıkar. Bu hata nedeniyle herhangi bir eklenti veya site güncellemesi yapamazsınız. FTP programlarıyla giriş yapmak istediğinizde ise herhangi bir sorun olmaz. Fakat site üzerinden güncelleme yapmak istediğimizden sorunu çözmemiz gerekli değil mi?

Sorunu çözmek içinse ftp.siteadiniz.com kısmında ufak bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Bunun içinde ekranda sunucu adı: ftp.siteadi.com/ yerini Sunucu adı: 127.0.0.1 ile değiştiriyoruz yani ftp.siteadiniz.com yerine 127.0.0.1 yazıp şifremizi de yazarak ilerle diyoruz. Güncelleme işlemi başarıyla sonuçlanacaktır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık