Facebook Kişisel iletileri öne çıkar özelliği

Tam olarak ne zaman aktif olarak kullanıma başladığını bilmesem de, bulamasam da; bugün facebookta yazdığım bir ileti sonucunda anasayfamda iletimin hemen altında ‘öne çıkar’ seçeneğinin olduğunu gördüm. Tıkladığımda ise aşağıdaki resim karşıma çıktı.

Bu özellik sayesinde; yazdığınız iletilerin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellik sadece anasayfada sizin yazdığınız iletilerin hemen altında, beğen ve yorum yap seçeneğinin sağında çıkıyor. Bu özellik ile yazılarınızı listenizde bulunan kişiler uzun süre görebilecek ve yazınız en üst kısımda kalacak. Markalaşma yolunda hayli adım atan facebook, para kazanma kısmında da daha ileri adım atmak isterken büyük bir risk almış oluyor ve böylelikle yeni özelliği devreye sokmuş oluyor. Kısaca facebook artık daha da paralı hale gelmiş olacak. Bunun ne gibi etkiler göstereceğini ileri de göreceğiz.

Öne çıkar seçeneğine tıkladığınızda ise aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşıyorsunuz. Bu normal ileti fiyatı. Herhangi bir resminizi ön plana çıkartmak istiyorsanız bunun fiyatı ise daha pahalı oluyor. İleri de sayfalar için farklı, kullanıcılar için farklı fiyatlandırmaların olacağını ve listenizdeki kişilere göre de farklı fiyatların ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Bakalım tepkiler nasıl olacak? Bir nevi twitterin sponsorluk uygulamasını andırsa da; facebook için uzun vadede düşünüldüğünde çok paranın yanında çok da tepki kazandıracağını düşündüğüm bu uygulamanın neler alıp götüreceğini zamanla göreceğiz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version