İlginizi Çekebilir
tertemiz klavye!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Facebook’ta Dolandırıcılığa Dikkat!

Facebook’ta Dolandırıcılığa Dikkat!


Facebook, son zamanlarda dünyada en çok girilen siteler içerisinde benim bile inanamadığım bir şekilde google’yi bile geçerek; 1. liği elde etti. Tabii bunda artık insanların akraba ziyaretlerini kesmesi sonrası sanal alem üzerinden kutlama yapmaları önemli bir faktör olarak göze çarpıyor; çünkü 1. liği elde ettiği tarih noel ile aynı günlere rastlıyor!

Neyse, burası işin teknik kısmı…

Asıl komik ve düşündürücü olan kısım, recep ivediğin dediği gibi bir sürü ” amele ” nin olması… Kusura bakmayın ben böyle hitap ediyorum ama hakediyor bazıları; çünkü bir çok sitede benim bu yazımın benzerini yazan kişiler var ve bunlara rağmen dikkatli olmuyor çoğu kimse… Banane değil mi? Olan onlara olcak nasıl olsa…

ben yine de uyarımı yapayım:

Facebook’ta açılan her gruba girmenize gerek yok, arkadaşım davet etti kesin güvenlidir deyip ya da girsem ne olcak deyip üye olmayın bu sayfalara… Çünkü böylelikle paylaşım ağını büyütmüş oluyorsunuz.

Facebookta açılan amaçsız – sahte – sizi dolandırabilecek grup türleri aşağıdaki gibiler OLABİLİR.

– Üye olun profilinizde müzik çalsın.
– Üye olun sizi kimler ziyaret etti görün.
– Üye olun farmville den bedava para kazanın.
– Üye olun tek ses olalım, tek vucüt ( ne gerek varsa )

gibi…

Ama dün bir grup gördüm ki; 133bin kişiyi kandırmayı başarmış!. İnsanları istismar etmek için kötü niyetli kişiler tarafından açılan “We’re against the 4.99 a month charge for Facebook from June 30th 2010 (Haziran 30, 2010’dan itibaren uygulanacak aylık 4.99 dolarlık ücrete karşıyız)” adındaki Facebook grubu yayınladığı ” fake ” bağlantı linkleri yardımıyla tıklayan binlerce üyesinin bilgisaraylarına virüs sokmayı büyük olasılıkla başardı!.

Dolandırıcılar, Facebook’un yakında paralı hale geleceğine ve buna karşı çıkılması gerektiğini iddia ettiler. Oysa ki Facebook’un böyle bir planı yok. Ne yazık ki, 133.000 Facebook kullanıcısı farkında olmadan tuzağa düştü. Gruba katıldığınızda, sizi yönlendirdikleri site zararlı bağlantılarla dolu. Kişisel bilgilerinizi çalmak ve bilgisayarınıza sızmak hedefleniyor. Eğer, fark etmeden bu gruba üye olduysanız antivirüs yazılımınızı güncelleyip, kapsamlı bir tarama yapmanızı öneriyoruz.

Ben avukat değilim ama sonuçta bunu okuyan ” siz ” üye olursanız bu gruba ve virüs size de bulaşırsa; bir şekilde bana da ulaşma olasılığı var = ) yani ben de önlem almak için bu yazıyı yazıyorum.

Yorum Ekle