İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Paylaşacağım Yazılar
  3. Engellilerin 1 Günlük Askerlik Sevinci

Engellilerin 1 Günlük Askerlik Sevinci


Her yıl bu zamanlarda okuduğum fix haberlerden biri de; engellilerin askere alınıp 1 günlüğüne bu duyguyu tatmaları hakkındaki haber metinleridir. Bu haberlerin ilgi çekici bir yanıda hep gazetelerin ücra köşelerinde olmaları. Sanki bu haberleri saklamak istiyorlarmış gibi… Buna anlam veremem… Eşcinsellikle ilgili haberler gazetelerin ilksayfalarında manşet haber olurken bu gibi konuların manşet olmaması beni üzmüştür.

Onların bizden farkı ne? Onlarda insan değil mi? Sorusunu sormanın gereği yok, onlarda bu ülkenin vatandaşları ve bizim faydalandığımız herşeyden onlarında faydalanma hakları var. Askerlik konusu gibi… Fakat durumları itibariyle adı üstünde ” engeller ” söz konusu. Fakat bizim baştacımız ordumuz hiç olmassa 1 günlükte olsa onları askere alıp, üniformalarını resimdeki gibi giydiriyorlar ve bu duyguyu tatmalarına olanak sağlanıyor. Bu tür haberlerde beni aşırı mutlu ediyor.

Fakat önerim yok mu? Var tabii ki: bu 1 gün olmasın… Yani, yılda 1 kez onları hatırlamayalım. Daha fazla onlarla ilgilenelim, onların sorunlarına daha fazla önem verelim, onların yanında olduğumuzu daha çok gösterelim. Eşcinsellik gibi insanların özelini ilgilendiren basit konulara önem vermek yerine bu tür konuları haber yapalım. Hatta bu konu vasıtasıyla, engellilerin yaşadığı sorunları gündeme taşıyalım. Tartışmaya açalım, sorgulayalım, sonuç üretilmesine katkıda bulunalım. Bunlar zor mu? Bence değil… Evet ama duyuyorum sizi: bu dediklerim para/ilgi kazandırmıyor!

Engellilerin 1 günlük askerlik sevinci hakkındaki gazete metnini aynen paylaşıyorum:


Engelli vatandaşlar, 1 günlük asker olmanın heyecanını tattı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından her yıl Engelliler Haftası dolayısıyla yapılan ‘temsili askerlik’ uygulaması kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Isparta, Hatay, Elazığ, Manisa ve Bilecik’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ilde engelliler 1 günlüğüne askerlik hizmetlerini yerine getirdi.

Manisa ve ilçelerinde ikamet eden, yaşları 20 ile 45 arasında değişen 125 zihinsel ve bedensel engelli, askerlik hizmeti için dün sabah saatlerinde Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na aileleriyle geldi. Asker üniformaları giyen asker adayları, daha sonra komutanları nezaretinde verilen temel askerlik eğitimine alındı. Ailelerinin gururla izlediği engelli asker adayları, düzenlenen törenle Türk bayrağı ve silah üzerine el basarak ant içti. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Şehit Piyade Teğmen Ahmet Tor Kışlası’nda bir günlük temsili askerlik yapan 3’ü kadın 13 engelli, düzenlenen törenle yemin etti. Ankara Mamak’taki Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda 134 engellinin temsili askerlik hizmetine bu yıl ilk kez, Avrupa’dan gelen 11 engelli de katıldı. Karabük’te 23 engelli askerlik yaparken, 2 Mart 2006’da Şırnak’ta terör örgütü PKK ile girilen çatışmada bir gözünü kaybeden gazi Uzman Çavuş Faruk Öztürk’e Devlet Övünç Madalyası verildi. İstanbul’da 257, İzmir’de ise 235 engelli askerlik görevini tamamladı.


 

Bu haberi okuduktan sonra gözüme ilişen , yine engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren güzel bir haber daha dikkatimi çekti: refakatçiye otobüs bedava!

Hemen ilgili haberi okuyalım; ama öncesinde şunu yazayım: yine, tekrar ediyorum: bu tür haberler gazetelerin ücra köşelerine konulmasın. Çoğu kimsenin haberi olmuyor, haberi olması gereken kişiler bu gibi olayların farkında değiller. Lütfen!


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, engelli vatandaşları sevindirecek iki müjde verdi.
Hilton Otel’deki ‘Ulaşım ve İletişimde Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri Sempozyumu’nda konuşan Yıldırım, engellilere yolculuk esnasında refakat edenlerden ücret alınmayacağını açıkladı. Bu yıl evde bakım hizmeti verilen 300 bin engelli vatandaşa ulaşacaklarını söyleyen Kavaf ise engelli bakım ücretinin 545 liraya çıkacağını bildirdi. Programa katılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da Engelliler Haftası’nın artık kalıcı etkinliklerle kutlandığını vurguladı.Kaynak: Zaman
Alıntıdır.

 

Yorum Ekle