En iyi Hint Filmleri

Hollywood yani Amerikan sinemasına günümüzde kafa tutabilen sinema endüstrilerinden biri de Hindistan sinema sektörü olmuştur. Günde 3 tane film çekerek 1980’li yıllarda sayısal bazda Amerikan sinemasını bile geçmiştir. 2005 ile 2009 yılları arasında yaklaşık 1200 film çekilmiştir. Sinema tarihi de çok eskilere dayanır; ilk yayımlanan film 1912 yılında sessiz çekilmiştir.İlk uzun metrajlı film ise 1913 yılında çekilmiştir. Çıkardığı filmler, arkasında Hollywood gibi bir güç olmamasına rağmen dünya çapında yankı uyandırmış ve milyonlarca kişi tarafından sinemada olmasa da bir şekilde izlenmiştir. Pazarlama konusundaki eksikliğine rağmen Hint sineması, bir çok yerel prodüksiyona ayrılmıştır; bunlar içerisinde ise dünyada en bilineni Bollywood‘dur. Bollywood dışında Kollywood, Tollywood ve başka yerel prodüksiyonları da vardır. Bu yüzden hint sinemasını incelemek isteyenler, biraz bölgesel ve dilsel farklılıklar nedeniyle zorluk çekebilir. İçlerinden en iyilerini bulmak zor olsa da size en iyi hint filmleri listesini hazırlarken zorlandığımı belirtmeliyim.

Hint sinemasının en iyi filmlerini yazarken çok eski filmleri eklemedim; çünkü hem netten bulmak zor hem de günümüze yakın filmleri tercih etmek istedim. Örneğin hint sinemasının en iyi filmlerinden biri olan Raj Kapoor’un 1951 yapımı filmi Awaare Hoon’u hepimiz duyduk, biliriz: ama çoğumuz izlememiştir. Onu listeye eklemedim. En iyi hint filmlerini belirlerken imdb sıralamasını da dikkate almadım; izlediğim ve beğendiğim filmleri, aldığı yorumlar ışığında sizlerle paylaşmak istedim. En iyi hint filmleri arasında aşk, aksiyon, dram gibi bir çok türde olan filmleri bu en iyi hint filmleri listesine karışık bir şekilde ekledim. Harf sıralaması veya en iyiden en kötüye doğru bir sıralama yapmadım açıkcası: hepsi birbirinden güzel ve anlamlı. Hint filmlerini seviyorsanız, herhangi birini izlemenizi öneririm.

Bir hatırlatma daha: Milyoner adlı filmde izleyenler bilir; Hindistan konusu olsa da İngiliz yapımı olduğu için listeye eklemedim ama izlemek isteyenlere öneririm. Hintli oyuncuların kadrosunda yer aldığı dünyaca ünlü film ”Pi’nin Yaşamı” da listeye eklenmedi. Filmlerin eğer Türkçe isimleri var ise onları yazdım ama orijinal isimlerini de parantez içlerine ekledim. Filmlerin afişleri ile beraber resmi fragmanlarını da youtube kaynaklı olarak eklemeye çalıştım.

Şimdi sizleri hint sinemasının en önemlileri ile baş başa bırakıyorum, istediğinizi seçebilirsiniz.

LİSTEDE OLMASINI İSTEDİĞİNİZ VE BENİM GÖZÜMDEN KAÇMIŞ OLABİLECEK HİNT FİLMLERİNİ BANA MESAJ OLARAK GÖNDERİN, LİSTEYE EKLEYELİM. HERKES FAYDALANSIN.

ÖNEMLİ NOT: BURADA 2016 SONRASI ÇEKİLEN HİNT FİLMLERİ YOKTUR. YAZIYI ZAMANLA YENİDEN GÜNCELLEYECEĞİM.

İşte en iyi hint filmleri listesi :

AŞAĞIDAKİ NUMARALAR İLE YAZININ DEVAMINDA FİLMLERİ TEKER TEKER İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

1 – Bazen Sevinç Bazen Hüzün ( Kabhi Khushi Kabhie Gham )

Hindistan’ın gelmiş geçmiş en fazla gişe yapmış filmi, bazı (komik ve göz yaşartıcı) sihirli anlara ve muhtemelen dünyanın en güzel ailesine sahip! İşadamı Yashovardhan Raichand ve onu çok seven karısı Nandini, ağırbaşlı ve sevgi dolu iki oğulları Rahul ve Rohan da dahil olmak üzere, hayatta insanın isteyebileceği hemen her şeye sahiptirler. Nandini iki oğlunu da çok sever, ama evlat edindikleri Rahul’la aralarında özel bir bağ vardır. Raichand’lar için hayat olaysız geçmektedir, ta ki Rahul hayat dolu Anjali’ye âşık olana kadar. Rahul, Anjali’nin orta sınıftan olmasını hiç tasvip etmeyen babasına karşı gelir. Annesi ne kadar telaşlanırsa telaşlansın, Rahul bu defa taviz vermez ve Anjali’yle evlenmek için evden ayrılır. İşte Rohan da o noktada devreye girer. Annesine her şeyi yoluna koyacağına ve Rahul’u eve getireceğine dair söz verir. Ama bu sözü tutmaya çalışırken, Anjali’nin güzel kızkardeşi Pooja’ya – ya da, Poo’ya –sırılsıklam âşık olur. Yashovardhan, Rahul’u affedecek midir? Rohan Rahul’u geri dönmeye ikna edebilecek midir? Raichand ailesi tekrar birleşebilecek midir? Amitabh Bachchan, Shahrukh Khan, Kajol ,Kareena Kapoor ve Rani Mukherjee gibi usta kadrosu ile mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden biri olarak göze çarpıyor.

Kabhi Khushi Kabhie Gham filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

Filmin ben bu yazıyı yazarken youtube de 15 milyondan fazla kez izlenmiş şarkılarından biri olan Suraj Hua Maddham’ı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=TDmLSuXt-ZE

2- Yakın Koruma ( Bodyguard )

Amerikan bodyguard filminin daha komik ve biraz cafcaflı hint versiyonu. Sahnelerin bir çoğu bizim Cüneyt Arkın’lı yeşilçam filmlerini aratmayacak cinsten. Bunun yanında etkili ve ilginç dövüş sahnelerinin de olduğunu söylemek gerek. 3 idiots filminden hatırlayacağımız Kareena Kapoor ile beraber Salman Khan da baş rolde oynuyor. Aksiyon ve komedinin romantizm ile kavrulduğu bir film yakın koruma.

Bodyguard filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

3- Yevadu

2014 yapımı olan bir hint filmi. Yevadu Ram Charan’ın karizması üzerine kurulmuş gibi; müzikleri her ne kadar çok iddialı bir ekip tarafından yapılsa da diğer hint filmlerine nazaran daha kötü gelebilir. Filmin konusuna gelince; Hem kendi kimliğinin hem de intikamının peşinde koşan bir kahramanı anlatan başarılı bir aksiyon filmi. Sathya komaya girmiştir, ve uyandığında kendini iki farklı mücadelenin içinde bulur. İlki Bhai ile olan savaşıdır; Bhai, Sathya’nın sevgilisi Deepthi’yi öldürmüştür. Bunun intikamını almak için Sathya onun peşine düşecektir. Diğer mücadelesi ise, kendi peşine düşenlere karşı olacaktır. Sathya komadan farklı birinin yüzü ile uyanmıştır çünkü aldığı yanıklardan başka türlü kurtulması mümkün olmamıştır. Kimin yüzünün ona nakledildiğini bilmeyen Sathya, başka bir çetenin de, yüzünü aldığı kişinin peşinde olduğunu fark eder. Hem kaçan hem de kovalayan Sathya, iki mücadelesini de bırakmayacaktır.

Yevadu filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

http://www.youtube.com/watch?v=Fh0UmGbHsII

4- Kal Ho Naa Ho

başı komik son 30 dk sı ise sizi ağlatabilecek düzeyde olan filmin çok önemli bir iddiası bulunuyor. The indian love story diye sloganı bulunan 2003 yapımı karan johar-nikhil advani filmidir. aşkın ne zaman nerde geliceği,hayatının aşkının aslında başucunda olup da farketmediğin,sevmenin sevdiğini mutlu görmek olduğunun,ne kadar zorda olsa aşkını başka birine aşık etmenin,aşka bazen bir ömürün yetmediğinin,insanların her zaman eşinin iyi bir arkadaş olmasının istediği fakat en iyi arkadaşının eşin olabileceğini bize gösteren filmdir. Hindistan sinemasının dünyaya armağan ettiği en yetenekli aktörlerden biri olan Shahrukh Khan baş rolde oynuyor.

Kal Ho Naa Ho filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

5 – Benim adım Khan (My Name is Khan)

Dram filmlerinin belki de en iyisi diyebileceğimiz filmlerden biri benim adım khan. Müslümanlar üzerindeki dayanılmaz baskının yanlışlığı üzerine batı toplumuna gerçekleri anlatan bir film. Konusuna gelince; Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Filmin müziklerinin mükemmel olduğunu da eklemem gerek.

My Name is Khan filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

6 – Jab We Met

2007 yapımı romantik komedi filmi. Filmin konusuna gelince; Geet (Kareena Kapoor) deli dolu ilerisini düşünmeyen ve kesinlikle çok konuşan her düşündüğünü bu hayatta uygulanmasını gerektiğini düşünen bir karekter. Aditya Kashyap (Shahid Kapoor) çok zengin bir işadamının oğludur. Babası vefat etmiş ,annesi başka bir adamla kaçmış, batmak üzere olan şirketin bütün sorumluluğu üzerine kalmış birisidir. Bu iki farklı insanın hayatı bir trende aynı vagona düşmekle kesişir. Romantik komedileri sevenler için bir de bu türün hint versiyonunu denemek isterler. Filmin müziklerinden olan  “yeh ıshq hai” şarkısına bayılabilirsiniz, uzun zaman dilinizden düşmeyebilir: dikkat. Kareena ile Shahid uyumlu ikili olmuşlar. Kareena hem neşesini hem de üzüntüsünü çok iyi yansıtmış. Mutsuz insanlara öneririm.

Jab We Met filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

Filmin çok sevilen müziklerinden “yeh ıshq hai” da sizlerle paylaşayım:

7- Her Çoçuk Özeldir ( Taare Zameen Par  )

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Yönetmenliğini Aamir Khan üstlenirken oyuncu kadrosunda Aamir Khan, Darsheel Safary, Abhishek Bachchan, Tanay Chheda ve Tisca Chopra gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Aile-Dram türlerini barındırıyor.

Taare Zameen Par  filminin fragmanını ne yazık ki bulamadım; fakat filmde yer alan müzik eşliğinde filmden sahnelerin yer aldığı videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fragmanını bulan arkadaş bana mesaj ile yollarsa sevinirim.

8- Onu Sarıya Boya (Rang De Basanti / Paint it Saffron)

Sue, İngiliz bir araştırmacıdır ve Hint kültürüne ilgi göstermektedir. Dedesinin yazdığı günlüklerden yola çıkarak Hindistan’a gidip, onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili bir belgesel çekmek ister. Üniversite gruplarından oyuncular toplamaya çalışan Sue için manzara oldukça gariptir; çünkü bu gençlerin hepsi yozlaşmış bir şekilde Batı kültürünün taklitçileri haline gelmiştir… Aamir Khan’nın başrolünde oynadığı ve milletlerin tarih bilinçlerine eleştirilerde bulunan filmde, gençlerin kendi toplumlarına nasıl yabancılaştığı ve bunun sonuçları mükemmel bir biçimde aktarılıyor. Tarihi bir dram filmi olan onu sarıya boya, milliyetçi içeriklerde barındırıyor. ” Kanın Hala Coşmuyorsa Şayet, Damarlarında Akan Sıvı Sudan İbarettir. Memleketine Hizmet Etmiyorsa Şayet, Gençlik Ateşi Neye Nimet! ” gibi anlamlı sözlerin yer aldığı filmin en önemli özelliği belki de film as kadrosundaki tüm oyunculara eşit mesafede olması.

Rang De Basanti filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

9- Ghajini

2008 yılı film, uzun süre Memento adlı film ile karşılaştırılsa da farklılıkları daha fazla. Hint filminin sınırsızlığını ve çeşitliliğini göz önüne seren bir yapım olmuş. Konusuna gelince; Sanjay Singhania Hindistanın en büyük iş adamlarından biridir.Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur. Ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar ve Sanjay nişanlısını öldüren Ghajini’nin peşine düşer. Hint filmlerinin usta ismi Aamir Khan’ı psikopat rolünde izlemek de ayrı bir keyifti.

Ghajini filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

10- Fanaa

Zooni, kör ama çok güzel bir kızdır. Birgün tur rehberi Rehanla karşılaşır ve ona aşık olur. Gözlerinden ameliyat olduğu sırada Rehanı kaybeder. Rehan’ın öldüğünü sanmaktadır ama yıllar sonra bunun doğru olmadığını anlar. Ağlamaya hazır hissediyorsanız izleyin. ” –Göremiyorsun sen.. + Evet görmedin herhalde sende mi körsün.. –Allaha şükür değilim.. + Kör olan birine en son söylenecek söz bu herhalde.. –Eğer kör olsaydım böyle bir güzelliği nasıl görebilirdim? ” repliğini uzun bir süre unutamayacaksınız.

Fanaa filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

11- Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (Lagaan: Once Upon a Time in India)

İngiliz sömürgesi altında yaşamak zorunda kalan insanların mücadelsesini anlatan filmin başrolünde Aamir Khan bulunuyor. Ünlü oyuncunun bu film sayesinde oscar adaylığı aldığını hatırlıyorum da; tarihi filmleri sevenlerin izlemesi gerektiğini söylemem gerek.

Lagaan filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

http://www.youtube.com/watch?v=FNX1beRgwJ8

12- 3 idiots (3 Ahmak)

Hint sinemasının bana göre en iyi 3 filminden biri olan 3 idiots filmini her gencin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta. Hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri.Karakterler mükemmel ve üzerinde bi hayli düşünülmüş.Replikler muhteşem.Oyunculuklar muhteşem.Müzikler muhteşem.Senaryo muhteşem. Bu filmde en can alıcı replik ”her şey yolunda” olmalı. All is well!

3 İdiots filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

Ve tabii ki filmin o en sevilen ” All is Well ” adlı şarkısını da paylaşmak gerek:

13- Hey Ram

Film, Mahatma Gandhi dönemindeki Hindu-Müslüman çatışmaları, Hinduların Gandhi’ye bakış açısı üzerine yoğunlaşmış bir film… Listedeki en sıkıcı yapım bu herhalde; tarihi yapımları sevenler için ideal yoksa uzak durun derim. Filmin konusuna gelince; Saketh Ram (Kamal Hassan) ile Amjad (Shahruk Khan) yakın arkadaştırlar ve arkeolojik kazı yapan bir şirkette çalışmaktadırlar. Şirket bir gün tüm işçilere Hindu ve Müslüman çatışmalarının başladığını ve işi bırakmalarını söyler. Saketh Ram bunu öğrendikten sonra Kalkota’da yaşayan sevgilisi Aparna(Rani Mukerji)’nın yanına gider. Kalkotada gördüğü manzara içler acısıdır. Hindular ve Müslümanların iç savaşı Kalkotayı esir almıştır. Saketh Ram bir Hindudur. Bir akşam Müslümanlar, Hinduların yoğun olarak bulunduğu bir binayı basarlar orada Saketh Ram’ın sevgiliside öldürülür. Daha sonra Kalkotayı iç savaş alır . Bu iç savaşa tanık olan Saketh Ram Hinduların, Müslümanları yaşlı, çocuk demeden öldürüp, ateşlerde yaktığına, Müslümanlarında Hinduları öldürdüğüne şahit olur. Tam bir iç savaş yaşanmaktadır ve karşılıklı nefret toplumu öfkeye bulandırmıştır. Toplumsal çatışmalar her iki taraftan da anlatılmaktadır.

Hey ram filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

14- Don

Hint sineması polisiye yapım çıkarır mı? diye merak ediyorsanız, bu sorunuzun cevabı Don filmi olabilir. Filmde, Mumbaili bir vatandaş olan Vijay, bir polis memuru tarafından uyuşturucu kaçakçısı Don’un yerine geçmesi için görevlendirilir. Kendi açımdan izlenilmekte geç kalınmış, harika olarak nitelendirebileceğim son sahnesiyle seyirciye tabiri caiz ise darbe vurarak biten bir başka Bollywood yıldızı Shahrukh Khan’ı bünyesinde barındıran müthiş bir yapım. Filmin başarılı olması sonrası devam filmlerinin de çekildiğini hatırlatayım. Aksiyon filmleri konusunda ‘biraz komik’ kalan hint sinemasının bu konuda başarısı ile ön plana çıkan yapımlarından biridir, Don. Yani sizi aksiyon konusunda şaşırtabilir.

Don filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

15- Black

2005 yapımı güzel bir hint/amerikan filmi.hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkansızı-bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime- başarıyor. Black filminin 2013 yılında Türkiye’de Benim Dünyam adıyla bir yeniden çevrimi gösterime girmiştir. Hindistan temalı ünlü filmlerden olan Slumdog Millionaire filmindeki yarışma sorularından birinin cevabı da aynı zamanda Black filmidir. Kelimelerle ifade edilecek bir film değil Black; çok derin anlamlar yüklü…

Black filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

16- Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Hayatımda izlediğim en güzel, en duygusal, en anlamlı romantik komedi filmlerinden biridir Barfi. Kendimi onun yerine koydum, bazen ağladım, bazen güldüm. Barfiyi izlerken daha filmin ilk dadikalarında Charlie Chaplin filmleri geldi aklıma. Konuşmaların hemen hemen olmadıgı o sahneler müzik eşliğinde eğlenceli bir şekilde ilerliyordu. Filmin konusuna gelince; Barfi hem işitme hemde konuşma özürlü bir gençtir. Shuriti Adında genç Bir kıza aşıktır Fakat Shuritinin ailesi onun normal Bir erkekle evlenip iyi bir mutlu hayat kurmasından yanadır. Barfi bu umutsuz aşkdan yorulmuş yepyeni bir hayata başlamıştır. Bu arada Jhilmil adında yeni bir sevgilisi de olmuştur. Fakat polis tarafından da aranmaktadır tam bu dönemde tekrar karşısına çıkan Shuriti bütün dengelerini alt üst etmiştir. Artık Barfi bir seçim yapmak zorundadır.

Barfi filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

17- Ek Tha Tiger

Salman Khan’ın karizması yeter aslında; hint sinemasının en önemli oyuncularından olan Salman Khan’ın kadrosunda yer aldığı film; aksiyon, gerilim ve macera türlerinden örnekler sunuyor. Filmde İstanbul ve Mardin’in olduğunu fakat Mardin’in Kuzey Irak olarak lanse edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Ek Tha Tiger filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

18- Jab Tak Hai Jaan

Samar Anand’ın Londra’da geçen basit hayatı efsane bir aşkla romana dönüşür. Bu romanı da şu dünyada hangi film sektörü anlatsın diye bana sorsalar kesinlikle hintliler yapsın derdim. Çünkü adamlar bu işi inanılmaz bir profesyonellikle yapıyorlar. Öncelikle kurgularına sadıklar, dans olmadan müzik olmadan onlar için film olmuyor. Üstelik bu müzikler benim diyen hit şarkılara taş çıkarır. Tabi hal böyle olunca vermek istedikleri duyguyu en yüksek dozda hem de damardan alıyorsunuz. Güldürmek istiyorlarsa gülüyorsunuz ağlatmak istiyorlarsa ağlıyorsunuz aksini yapmaya şansınız yok. Tabi önemli bir hususta oyunculuklar öyle ki sanki bu bir film değil set bittikten sonra da onlar filmdeki hayatlarına devam ediyor. Filmin konusuna gelince; Samar Anand (Shah Rukh Khan) Hint Ordusu Bomba İmha Timi’nde görevli, güvenlik korkusu olmadan, bombaları etkisiz hale getiren bir Binbaşı’dır. Bir süre sonra Akira Rai (Anushka Sharma)’yı boğulmaktan kurtarır ve ona ceketini verir. Akira, ceketin içindeki hatıra defterini okumaya başlayınca, hikaye de başlar…

Jab Tak Hai Jaan filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

19- Koş Milkha Koş (Bhaag Milkha Bhaag)

Bir biyografi filmi olduğunu belirtmekte fayda var. Film “Uçan Sih (The Flying Sikh)” olarak bilinen Milkha Singh’in hayatını anlatıyor. Filmde, 1947’de Hindistan ve Pakistan bağımsızlıklarını kazanıp birbirinden ayrılınca, Pakistan’dan çok acı hatıralarla Hindistan’a gitmek zorunda kalan Milkha Singh’in başarılı bir 400 metre koşucusu olma hikayesi anlatılıyor. ”Milkha dünya şampiyonu olacakken neden arkasına baktı?”… Filmin başından sonuna kadar bu soruyu 5 farklı zaman arasında gidip gelerek ve bunu eline yüzüne bulaştırmadan yaparak cevaplıyor. Farhan Aktar muazzam oynamış. Öte yandan 3 saatin nasıl geçtiği anlaşılmıyor.

Bhaag Milkha Bhaag filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

http://www.youtube.com/watch?v=iY3qfhYPJSI

20- Jodhaa Akbar

Bir biyografi filmi daha. Bu filmde romantizm ve aksiyon çok iyi harmanlanmış. 16. yüzyılda geçen büyüleyici bir aşk masalı… Babür Şahı Celaleddin Muhammed Akbar ve Hindu Rajput prensesi Jodhaa… İki krallığın ittifakı için yapılan zorlama bir evlilikten gerçek bir aşk doğuyor. İmparatorluğunun sınırlarını, birbirinden başarılı fetihlerle; Himalayalar’dan Afganistan’a kadar devasa bir alanda genişleten İmparator Akbar için politik başarının çok da değeri yoktur. Onun için, refah bir imparatorluğun tanımı, barış, huzur ve hoşgörü içinde yaşayan halklardır. Hoşgörüsü, cömertliği, gücü ve zekası ile İmparator Akbar, sonunda Hindu bölgesinin en saldırgan ve cesur halkı olan Rajput’ların sadakatini de kazanır. Her iki taraf da bu bağlılığın daha da güçlenmesi için ne yapılması gerektiğinin farkındadır. İki taraf arasında bir evlilik. Güzeller güzeli Rajput prensesi Jodhaa, babasının zoruyla, hiç görmediği İmparator ile evlenmeyi kabul eder. Ama gerçek bir Müslüman olan Akbar’dan, kendi geleneklerini koruyacağı konusunda söz ister. Prensesin, sarayına kendi rızasıyla gelmediğini fark eden İmparator, Jodhaa’nın ve Rajput halkının kalbini kazanmak ve imparatorluk sınırları içinde hayalini kurduğu refahı sağlamak için şimdiye dek alışık olmadığı bir sınav vermek zorundadır. Bunlar yetmezmiş gibi, imparatorluğu içten yıkmak isteyen güçler yavaş yavaş harekete geçer. Akbar acımasız iç ve dış savaşlarda krallığının bütünlüğünü korumaya çalışırken, eşine az rastlanır güçlü ve gerçek aşkın kollarında bulur kendini… Ve fark eder ki onun için asıl savaş şimdi başlamaktadır…

Jodhaa Akbar filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

21- Lootera

Dram ve romantizm kokulu bir hint filmi daha. Konusuna gelince; Yıl 1953. Arkeolog Varun Shrivastav Zamindar tapınağını kazmak için Batı Benga’deki Mnikpur köyüne gider. Genç Varun’un bilgisi ve deneyimleri Zamindar ve ailesini çok etkilemiştir. Varun’dan bilhassa Zamindar’ın tek kızı olan Pakhi çok etkilenmiştir. Sonrasında gençler birbirlerine bağlanmaya başlarlarken Varun birden ortadan kaybolur.

Lootera filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

22- Guzaarish

Hintlilerin aşk filmleri bir başka oluyor! Ethan çok başarılı bir sihirbazdır.Bir gösteri sırasında inanılmaz bir kaza geçirerek felç olmuştur.Hayatı boyunca çekeceği bu hastalığı aşkın sayesinde yenebilecek midir?

Guzaarish filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

23- Veer Zaara

2004 yapımı dram ve aşk türü hint filmi. Veer Pratabh Singh (Shahrukh Khan) ve Zaara’nın ( Prety Zinta) aşk hikayesi anlatan bir yapım. büyük bir komploya düşürülen Veer, 22 yıl hapishanede yatar. aşkı için her şeye katlanan ve ona kavuşacağı günü bekleyen Veer, sevdiğine kavuşacak mıdır?

Veer Zaara filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

24- Swades: We, The People

Globalleşen Dünyamızda insanın kendini geliştirmesi, en az 2 – 3 işi yapabilecek kapasiteye sahip olması şart olmuş durumda malesef. Hindistan’ın içinde bulunduğu sosyolojik ve kültürel sorunların insan hayatına etkileri ve bu sıkıntılara karşı mücadele veren bir adam. Bu filmde çok başarılı bir şekilde anlatıldı; kendi ülkemizden benzer konuları görebilirsiniz.

Swades: We, The People filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

http://www.youtube.com/watch?v=NC7GuohSdWA

25- Paan Singh Tomar

Biyografik bir hint filmi daha. Tarihi bir karakteri bu kadar başarılı ekranlara taşımak hintliler için pek zor olmuyor nedense. Filmin konusuna gelince; Paan Singh Tomar koşmayı seven bir asker. olimpiyatlara katılıp ülkesi adına başarı getiren biri.. köyünde yaşadığı sorunlar yüzünden emekli olup köye geri dönmektedir. kuzenlerinin onu küçümsemesi, ellerindeki tarlaları zorla alması, hukuki yollara başvuran Paan Singh Tomar bir türlü bişeyler elde edememekte… milli sporcuyken bir anda ülkenin en çok aranan adamı durumuna gelmekte.. spor, dram, komedi gibi unsurları bir arada bulunduran bir film. gerçek hayatın içinde var olan noktalara değinmekte. belirli noktalarda eksikleri olan bir film olsa da izlenmeye değer.

Paan Singh Tomar filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

26- Hikaye (Kahaani)

Hamile bir kadın kayıp olan kocasını aramak Londra’dan Hindistan’a gelir; kocasını ise hiç kimse tanımamaktadır… Biraz durağan, biraz sıkıcı bir film gelebilir ama oyunculukların çok iyi olduğunu söylemem gerek.

Kahaani filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

27 – PK (Peekaay)

Aamir Khan’ın baş rolünde oynadığı mükemmel bir film. PK bir uzaylı. Dünyaya yabancı ama hemen adapte oluyor. Sorguluyor. Güzel sorular soruyor. Finali ise inanılmaz… PK hakkında yazdığım sinekritiği okumak için tıklayınız: PK Sinekritik

PK filminin fragmanını izlemek isterseniz eğer;

http://www.youtube.com/watch?v=82ZEDGPCkT8

Benzer Yazılar

Exit mobile version