1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Dekolte giyersen tecavüze uğrarsın!

Dekolte giyersen tecavüze uğrarsın!


dekolteBu tartışmaya ben de ortak olayım mı? Facebook fake profilimden bu konuyu arkadaşlarla tartışmak istediğimde, pek bir cevap alamadım ama twitter ve friendfeed müdavimi olduğum için, bu sosyal medya sitelerinde konu hakkında doğru veya yanlış bir çok ileti yazıldı ve bu iletiler altlarında tartışmalar yapıldı.

Gördüğüm o ki, kimse bu tartışmanın temeline inebilmiş değil. Herkes olayı daha üst katmanları hesaba katarak tartışmaya çalışıyor. ” Kimse bana karışamaz, ”kimse benim nasıl dini inancım olduğunu tartışamaz. ” gibi tepkilerle durumu bulandırmaya çalışanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. İş böyle olunca, dini konularda yetkin olan kimselere sormak kalıyor bu olayı ama kimsenin bunu umursadığını da zannetmiyorum. Açıp bir kez bile olsun kuran-ı kerim okumayan kişilerin bu konularda ahkam kesmesi gerçekten üzücü. yanlış bilmiyorsam eğer bu konularda bilgisi olmadan konuşmakta dinen yasak. Tv ekranlarında bazen bu tip konuların mankenler tarafından dini boyutuyla ele alınması da komik geliyor.

Benim bu konudaki düşüncem net: kuran-ı kerim de kadınların nasıl örtünmesi gerektiği yazıyor. Kuran-ı kerim’de tüm insanlığa, kıyamete kadar ışık tutması için yollanmış bir kutsal kitap. yani bu kitapta yazanlara kıyamete kadar müslümanların uyması gerekir, tabii karar kendilerinin. Ama var olanı yokmuş gibi göstermekte çok kötü ve aşağılık bir durum. Olay hakkında kutsal kitapta herşey açık ve net olarak yazıyor. Bunun dışına çıktığınızda, bu yaşanan durumu dini açıdan ele alamazsınız.

İlahiyat fakültesi profesörünün açıklaması biraz aşırı bence, daha doğrusu adam kendini anlatamamış ve tüm erkekleri ”sapık” kategorisine sokmuş. Aslında söylemesi gereken tek şey, ayetin türkçesini herkese okumaktan öteye gitmemeliydi. Ama o daha fazlasını, kendi yorumlarını ekledi. ve tartışılan da bu oldu aslında.

Dini açıdan profesörünün söyleminin kadınlar kısmını iyice örneklediğini söylebilirim, erkekler açısından sorun teşkil ediyor. Bunu da ek açıklamayla telafi edeceğini düşünüyorum.

Bu konu ortaya çıkınca, dini konularda tartışacak konu arayan türk gençlerinden, herşeyi bilenler, hemen dini açıdan yetkin açıklamalar yapmaya kalktılar ki çok komik duruma düştüler, fakat üzücü bir durum da bu aslında. Ama olayı dediğim gibi kutsal kitap açısından temele indirgeyip açıklayan çok az kişi oldu. ve aslında bu olayın bir de başka yönleri de var:

Etki – tepki… Nasıl bir dünya da yaşıyoruz, nasıl bir gençlik yetişiyor, bunları düşünmek lazım. Ahlaki açıdan yoksun bir gençlik büyüyor artık, en ufak bir cinsel tepkime de neler ortaya çıkıyor bunları bilmek lazım. örneğin geçen yıl italyanın napoli şehrinde mini etek ve dekolte yasaklandı. ve o ülkede bu durum o kadar sorgulanmadı. Ahlaki bir gelecek kim istemez ki? Herkes, bir kural çıktığında bunu özgürlüklerine bir tepki olarak çıktığını sanıyorlar. Hayır, herkesi özgürlüğü kendi çapı kadardır. Bu çapın dışında toplumsal özgürlük ve birliktelik gelir ki, size normal gelen bir şey başkasına anormal gelebilir, o da özgür iradesiyle belirli bir istekte bulunabilir sizin tam tersi istikametinizde. o zaman ne olacak? Onun ki de özgürlük, seninki de? işte bu yüzden bazı yasalar çıkıyor veya kitaplarda bu konu ’emrediliyor’.

İnsanlar, durumları çıkarları neticesinde değerlendirmeyi bırakmadıkça, bu tip basit ve sığ şeyleri tartışacağız. ve yine kaybeden, ahlaki durumumuz ile inancımız ve toplumsal birlikteliğimiz olacaktır emin olun. sözümü bir arkadaşımın bu konudaki yorumuyla bitirmek istiyorum:

” Olaya birde şu açıdan bakmak lazım.Herkesin namuslu olduğu hırsızlık olayının olmadığı bir toplumda dükkanlara bu zamanki gibi çelik kasalar bin türlü kilitler konulurmuydu tabiki hayır. Ama neden koyuluyor hırsızlık var diye.Sen evinin dükkanının kapısını kilitleme soyunlunca da vay anam soyuldum. Ama hırsız neden var dermisin.Tabiki demezsin. Bu olayda biraz ona benziyor desem yalan olmaz herhalde. Genelleme yapamazsın ama şu da var ki dekolte taciz olayı riskini arttırır. Sen eğer dekolteyi yaşam tarzı benimsemişsen bu duruma da hazırlıklı olman gerektiğini bilirsin.

bir şey daha: kadınlar bu durumu asla erkekler açısından ve dışardan bu durum nasıl gözüküyor açısından değerlendirmiyor. zaten bir çoğu kutsal kitapta yazılanı gözardı ediyor. erkekler ise nefslerinin kurbanı olup, bu tip durumlara karşı açıkca savunmasız bir şekilde yakalanıp, yanlış şeyler yapıyorlar. orta yolu bulan çok az!

Saygılar.

Not:Başlık, bizim anarşisözlükte yazılan konu ile alakalı başlıkla aynıdır.

Yorum Yap