Çevrimiçi zekat hesaplama

İslam dinimizin beş şartından biri olan Zekat, özellikle dinen zengin olan insanların Allah rızası için yardıma muhtaç kişilere verdikleri belli bir miktarı ifade eder. Müslümanların Ramazan ayında Zekat vermek için, zekat tutarını hesaplama ihtiyaçları da artıyor doğal olarak.

Çevrimiçi Zekat Hesaplama

Müslümanların kolay bir şekilde zekat ibadetini yerine getirebilmesi için, mal varlığını çevrimiçi olarak hesaplayan ve kullanıcıya aktaran internet siteleri mevcut. Özellikle bu konuda Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin kampanyası kapsamında Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından hazırlanan ve hali hazırda kullanılan bir hesaplama sistemi çevrimiçi olarak var.

online zekat hesaplama

Fakat kendilerini “birkaç dertli genç” olarak tanıtan arkadaşımız, şimdilik sadece zekatınızı hesaplama işlevi gören ama anlaşılan devamında “bireylerin zekâtlarını yönetebilecekleri ve ödeyebilecekleri bir platform” olarak yoluna devam etmesi planlnan bir proje dikkatimi çekti.

https://digitalzakat.com/tr/

Zekata dijital öneri

Yukarıdaki adresten giriş yapabileceğiniz ve çevrimiçi zekatınızı hesaplama özelliğini aktif olarak kullanabileceğiniz site şimdilik Arapça ve Türkçe olarak yayın yapmaya başladı. İlerleyen süreçte – sponsor bulma ve proje geliştirme sonrası – daha da geliştirilecek web sitesinin tasarımının hoş, zekat hesaplama uygulamasının ise TDV ile benzer olduğunu fakat ilerleyen zamanlarda yapılacak geliştirmelerle daha da özellik kazacağını görüyoruz.

Sitede zekat nedir gibi başlıkların yanı sıra sponsor olmak isteyenler için de bir iletişim formu bulunuyor.

Arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Bu arada ekleyelim: normal şartlarda zekatınızı hesaplarken son 1 yıl içerisindeki varlıklarınız üzerinden borç, alacak vs gibi unsurları hesaplama aracına yazarak sahip olduğunuz varlığa ulaşıyor ve hesapla diyerek ödemeniz gereken zekatın tutarını öğreniyorsunuz.

İnternet üzerinden birden fazla çeşit zekatınızı hesaplayabileceğiniz uygulama var. Ancak bu ‘dertli’ arkadaşların uygulamasında daha fazla seçenek ekleyebiliyorsunuz. Arapça dil seçeneğinin olması da güzel. İlerleyen süreçte sanal alem üzerinden zekatınızı ödeyebileceğiniz ve takip edebileceğiniz bir sistem üzerinde çalıştıkları da gözüküyor; bu da dijital dünyanın nimetlerinden faydalanmak adına güzel bir düşünce. Umarız bu ‘dertli’ arkadaşlarımız, dertleriyle birçok yardıma muhtaç insana derman olurlar.

Exit mobile version