İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Günlüğüm
  3. Celalettin Kandemir – Sertifikalı eğitim ve sonrası

Celalettin Kandemir – Sertifikalı eğitim ve sonrası


5 senelik öğrencilik hayatımda, ilk defa bir sertifikalı eğitim programına katılma duygusu bu olayları artık hiç ciddiye almazken aşırı ciddiye alma pozisyonuna geldiğimden dolayı, farklı olmuştu benim için.. Sabahleyin kendi içimde kalk – kalkma kavgasını yaparken arada çalan telefonu 2 kez meşgule aldığımı hayal meyal hatırlıyorum. Hafif ayık bir şekilde sertifikalı eğitime katılmak için kültür merkezinin yolunu tuttum ve arkadaşla buluşup, daha önce adını bile bilmediğim kampüsümüzün içindeki kültür merkezine ilk defa ayak bastım.

Sertifikalı eğitimler hakkında fikrim olmadığından dolayı, bir çok ön yargı ile oturmuştum sırama ( Hocamız, önyargınız var mı dediğinde cevap veremedim; sanırım ben öncelikle ” hocayı cevaplarsam herkes güler ” benzeri önyargılarımı yenmem gerekecek ve hocamız artık bu durumu da hesaba katar )… Teknik konularda yeteri kadar bilgisi olmadığını anladığımız ( ki bu da bir önyargı ) görevli arkadaşların birazcık uğraşlarından sonra kısa bir video geldi ekrana… Seyir zevki oluşturması açısından güzel bir düşünce olan bu uygulama ile öncelikle eğitimi verecek hocamızı tanıma fırsatı elde ettik. Zaten kendisi hakkında eğitime başlamadan önceki gece araştırma yapmayı çok istemiştim ama eğitimin konusu olan müşteri memnuniyeti konusunda hayli yol kat etmesi gereken internetini kullandığım şirket yüzünden internete giremedim; dolayısıyla araştırma da yapamadım. Bu yazıya başlamadan önce web sitesini gezme şansım olduğundan yazıma websitesi hakkında bir kaç şeyi sıkıştırarak devam etmek istiyorum.

Hocamızın sitesi gayet ; basit!. Müşteri ilişkileri konusunda eğitim veren hocanın daha albenisi olan bir sitesi olmasını isterdim. Evet, bahsettiği gibi onu dinleyince bir beklenti oluştu bende ve sonuç: hayal kırıklığı… Kendisi farkında değil belki ama, mozilla ile web sitesi iyi çalışmıyor, iç sayfalardaki linklere tıkladıktan sonra sağ taraftaki menü linkleri hatalı oluyor. Kimdir bölümünde okulunun ismi yazmıyor. Ayrıca, ana sayfada eski bir eğitim programının haberi var iken sağ tarafta yukarıdan aşağı kayan haberler içinde o an halen bitmemiş bir eğitimin bittiği yönünde bir haber geçilmesi de aceleye getirilen bir iş sitesi olduğunu izlenimini artırdı benim için.. Sanırım bu kadar yeterli; kendisine önerim daha profesyonel bir site. Çünkü göz boyamak için evet güzel flash introlar vs. eklemiş ama bence daha kapsamlı veya kapsamlı konuları işleyen ana başlıklarla beraber göze hoş gelen bir site ortaya çıkarılabilir. Benim paramla web site yaptırabilir yani 🙂

Neyse… Eğitime devam edersek; profesyonelce bir giriş yapmıştı. Fakat ilk hatayı ( bana göre ) yine başlangıçta yaptı. Önyargı konusunda bizi konuya adapte etmeye çalışırken kendi kendini yalanlayan bir örnek ile karşımıza çıkması beni şaşırttı. Fakat, konular arasında yaşanmış şeyleri anlatması, eğitimi bir stand up gösterisine dönüştürmesi hiç olmasa gelenlerin bir an önce çıkıp gitmesini engelledi, bütün bunlara bir de uygulamalı örnekler koyması gayet akıllıca idi. Tabii, takım oyununu anlatan örnek yerine başka bir örnek verilebilirdi diye düşünmedim değil.

Takım çalışması örneğinde; 4 er li iki grubun gözleri kapandı ve 1 lider eşliğinde birbirlerine çatmadan geçmeleri istendi. 3 üncü denemede başarılı olundu. Burada hocadan beklediğim cümle şu idi sonuç olarak : Takım çalışması uygulayan, benzer işlevleri gören iki firma bile zoraki olsa da birbirlerinden etkileşimin yapmak zorunda kalabilirler. Neden bunu söyledim?. Çünkü, karşılıklı yürüyecek iki takım, yürümeden önce diğer takımı gözlemeden ya da onun lideri ile görüş alışverişinde bulunmadan işe başlarsa, sonuç çarpma etkisinden daha vahim olabilir!.

Bahsetmeden edemeyeceğim, hocamızı hep bayram abiye benzettiğimden dolayı sürekli yüzüne bakmak istedim, fakat beni görüp soru sormasından çekindim. Gerçekten benziyordu.

Güzel bir sertifikalı bir eğitimdi, ben ise ancak 4 oturum dayanabildim. Sonrasında molada ayrılmak zorunda kaldım, bunda sabah çıkarken yemek yemeden gitmem etkili oldu. Sigara ile de bastıramadım bu duyguyu, çünkü içmiyordum 🙂

Ama bu yazıyı yazmak aklımdaydı, yemekten sonra dinç kafa ile bu yazıyı hemen laptopa kaydettim.

Celalettin hocamıza, teşekkürler.. Gerçekten bu işi yapmasını bilen biri… Şu lafı söylemek kolaydır: bende yapardım!. Bunu söylediğiniz an şunu unutmayın, siz yapsaydınız celalettin hoca da olmazdı zaten ( hoca buna benzer bir konuya anlatımında değinmişti )

İlk sertifikam : Müşteri İlişkileri Yönetimi

Yorum Yap