Yepyeni Yazılar
Anasayfa / Genel Kategoriler / Gündem / 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi

Bu ülkenin canı, ciğeri olan TSK içerisinde yer alan bazı odaklar/gruplar 1960 ve 1980 yıllarında iki kez yönetime el koymuş, 1971 ve 1997 yıllarında ise hükümeti istifaya zorlamıştı. O günleri yaşayanlar bilir, anlatmak onlar için zor; fakat her açıdan ülkeyi yıllarca geriye dördürdüklerini söyledikleri bu “darbelerin” 21. yüzyılda artık olmayacağına inanmıştık. İnanmıştık diyorum; çünkü 15 Temmuz darbe girişimi, bu tür alçakça ve şerefsizce eylemlerin hala yapılabildiğini bize gösterdi.

Türkiye’de askerî müdahaleler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kurumsal olarak ya da bazı subayların kendi başlarına insiyatif alarak sivil yönetime yaptığı müdahaleler olarak nitelendirilir; tabii hepsi de “başarıyla” (?) sonuçlanmaz. Daha önce ülkemizde “darbe teşebbüsleri” olmuş, fakat engellenmiştir. Askerî darbe ise bir ülkede silahlı kuvvetler mensuplarının silah zoru ile ülke yönetimine el koymasına verilen isimdir; yani demokrasi, halkın iradesi “bir gecede” yok edilir: bu diktatörlük rejiminden bile daha vahim ve kötü bir durumdur. Darbeler siyaset tarihinin uzun zamandır bir parçasıdır. Örneğin Roma İmparatoru Jül Sezar bir darbe kurbanı olmuştur ve bazı Roma imparatorları iktidara darbeyle gelmiştir. 1799’da Napolyon da Fransa’da iktidarı bir darbeyle ele geçirmişti. Antik Yunan ve Hindistan kentlerinde darbeler fazlasıyla yaygındır.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da yaşananlar için “darbe kalkışması” ifadesini kullanmıştı. Fakat bu sefer çok farklıydı; 15 Temmuz Türk demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak, eminim. Çünkü halk, darbeyi yenmişti! Ülkemiz darbelerden çok çekti, tekrarının yaşanmayacağına inanıyorum; kaldı ki sokaklara düşen gençlisi yaşlısı aynı şeyi tekrar ediyor:

Peki ya darbe başarılı olsaydı? İşte korkunç gerçek…

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası halk sokağa inerek, darbeci askerleri adeta kendileri yakalayıp polise teslim etti. Ben de halkın darbeye olan tepkisi açısından gurur verici olan fakat ülkemiz açısından çok önemli bir “virajı” geçtiğimiz bu olay hakkında arşiv niteliğinde olmasını istediğim bir yazı hazırlayarak, bazı gerçekleri göstermek, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde gözden kaçanları aktarmak istiyorum.

Bu kısımda sosyal medya siteleri üzerinde darbe girişimi konusunda yapılan paylaşımlar yer alıyor.

LÜTFEN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİŞ YAPINIZ 

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan HDP'nin amacı gerçekten 'Barış' mı? başlıklı hdp, hdp barış istiyor mu ve hdp barış yalanı konularında bilgi veren bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hakkında Hakan KARA

1986 Rize/Çayeli doğumlu. Öğrencilik hayatında bir çok kulüp organizasyonlarında, etkinliklerde ve sempozyumlarda yer aldı. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmasının yanında; bu blogu ile 2010 yılında Türkiye çapında yüzlerce katılımcının yer aldığı yarışmada 1. oldu. Kitap okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok seviyor...

Bu Yazıları da Okumalısınız!

Birinci Meclis ve 23 Nisan kutlamaları

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu meclisi olarak kabul edilen Birinci Dönem Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de …

Kapitalizm çökerken dolar rahat durur mu?

Bugün ki dolar kurunu sadece iç sebeplere bağlayarak konuşmak, cahillik olur. Kapitalizm “can çekişirken” birçok …

Sosyal medya devleri 2017’de değişmek zorunda

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve daha fazlası… Hayatımızın her anında bizle beraberler. O kadar etkililer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Kontrol * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.