İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Denemeler
  3. Baba Olmak

Baba Olmak


küçük çocukBugün, çarşıda dolaşırken uzun zaman sonra gördüğüm eski mahalleden bir kız arkadaş ile karşılaştım. Küçükken ‘sümüklü’ diye alay ettiğim bir kızın karşımda abiane tabirle ‘at gibi’ durması, aslında ağzımın açık bir şekilde baktığımı hissettiriyordu bana… Zaten onu ilk gördüğümde, onun ‘o’ olduğunu farketmedim: yalan yok, yüzüne bile uzun süre bakmadım. Ama o beni tanımıştı; aramızda 7 yaş fark vardı. Ama onun 5 yaşındaki halini bile hatırlıyordum; bir an gözlerimin önünden eski mahalle günleri geldi geçti sanki..

Kendisi mahallemizin zenginlerinden birinin kızıydı. Küçükten itibaren aşırı rahat giydirilmişti. Örneğin hani erkek çocuklar ‘hadi amcana pipini göster’ mantığıyla büyütülür ya; bu kız da çocukken nerdeyse o durumdaydı. Yaşı büyüdükçe bu durum değişmedi, zaten sonrasında iyi ki istanbula taşınmışlar… Fakat karşımda duran bu kız, hiç değişmemişti: yani yine aynı şekilde çıplak geziyordu sanki! Üstünde transparan bir beyaz elbise, altında da sütyen.. Alttanda sadece şort giydiğine o kadar emindim ki halbuki!

” Hakan abi hiç değişmemişsin, hala zayıfsın, okulu ne yaptın? yine çok kitap okuyor musun? Bir akşam birlikte iftar edelim mi?” gibi benim hiç duymak istemediğim, o anki manzaramı bozmasını istemediğim sorular soruyor, konuşuyordu.. Ben ise içimden sadece ‘umarım ağzım açık değildir’ diye sesleniyordum içimden kendime ama dalıp gitmiştim….

Bunları neden mi yazdım?

Aklıma geldi birden… Hani küçük çocukları daha 5 yaşındayken eşarpla, kapalı elbiselerle tanıştıranlara hor bakınır ya ülkemizde… Eleştirilir… Ben de bunu anlamam aslında… Ağaç yaş iken eğilir lafını bu yüzden her zaman sevmişim ve kullanmışımdır. Bazılarınız o yaştaki birinin bunu kavramayacağını vs. söyleyebilir; bilimsel açıdan bunu ispatlayacak bir durumumuz söz konusu değil aslında… Benim ki sadece ve sadece gözlemden oluşuyor. Tam tersi durumda oluşabilir, bunda da haklısınız ama….

Ama…

Ya çocuklarda küçük yaştan itibaren doğru yetiştirilse?. Giydirilse? Komplexlerden arındırılsalar? Alışsalar? Farkında olsalar?
Bir bayana en önemli özelliğin cinselliğin ve elbiseliğin düşüncesi yerleştirilmese?

Daha doğru olmaz mıydı acaba?
Ben bunu soruyorum aslında…

Şu da var: erkek çocukları rahat yetiştirildikleri için ileride bazı şeyleri yaptıklarında ‘ben nasılsa erkeğim’ mantığı yürütüyorlar… Aslında bu da yanlış. Zaten ben çocukların yanlış bir şekilde büyütüldüğünü düşünüyorum genel olarak: yani herkes ”nasıl olsa çocuk” modunda hareket ediyor ebeveyn olarak… Ama ne kaparsa çocuklukta kapıyor bu yavrucaklar…

3 yaşında bir çocuk, ilk küfürü öğrenebiliyor hemencecik… Ve ağzına yapışıyor… ANlamını bilmese de kullanabiliyor… Bunları görüyoruz çevremizde…

Daha geçenlerde 6 yaşında bir çocuğun tartıştığı çocuğa ana avrat küfür ettiğini gördüm. Yanlış olan ne bir daha düşünün isterseniz…

……

Bir şey daha:

Köye ailemin yanına gittiğimde, kardeşim şort ve sıfır kol tshirtle yanımızda otururken hava biraz esti diye gidip sadece üstüne kalın bir şey aldı… Ama şort giyiyordu yine; dedim oğlum üşüdünse alttan da bir şey giy, alt açık üst kapalı ne yapmaya çalışıyorsun? Cevabı düşündürücü: Şimdi ki kızlar gibi oldum dimi abi?

……

Öylesine bir yazı işte…

Bir baba olmak nasıl bir duygu bilemiyorum ama çocuk yapma düşüncesi bile bende bu tip şeyler düşündürebiliyor…

Yorum Yap