off

Arrest ile yaptığım röportaj

tahaTaha Yasin Hatay… Bildiğimiz , sanal dünyadaki adıyla Arrest. Kendisi her ne kadar v for vendetta maskeleriyle sokaklarda kötülerin düşmanı olarak dolaşmasa da yazıma ekleyeceğim bir resmi ile kendini bilboardlarda sanacak kadar espritürel biri. Fakat içine işleyen V aşkının sonucunda arkadaşlarıyla beraber açtığı anarşisözlük.com sitesinde anarşik ruhunu ön plana çıkartırken , benim tabirimle bukelamun gibi olan dünyasının penceresinden dışarıya vuran her şeyi hiç sakınmadan yazmaya devam ediyor.

Kendine ait bir sitesi var, var ama ne kadar sıklıkta güncellediği belli değil! Belki de kendi sitesini unutacak kadar akıllı biri olabilir; fakat çevresinde dürüstlüğünün yanında olaylara bakış açısı ve – canım, cicim – konuşmaları ile tanınan biri. Kendisi hakkında bir çok ipucuyu zaten ben onu kandırıp kendi ağzından röportaj bahanesiyle alacağım, aklınızda hiç bir soru işareti kalacağını sanmıyorum.

Neyse ki, disko kralına çıktıktan sonra artan haklı popülaritesini kullanan ilk kişi olarak; şuan karşımda bacak bacak üstüne atıp, koltukları kabarmış şekilde hayal ettiğim bu saygı değer arkadaşımla röportaj yapmak büyük bir zevkti. ( Röportaj sorularını gönderdim, o cevapladı yani… )  Hayatı, sorunları üstüne yük ederek değil bu sorunları hem çözerek hem de eleştirerek yaşayan bu arkadaşımla yaptığım röportajı sonuna kadar okumanız dileğiyle…

İşte röportaj metni..

– Öncelikle kendi kendini nasıl tanımladığını anlatır mısın? Kod yazmayı bilen biri olarak bu senin için zor olmamalı. ( kendinden bahset yani.. )

Taha – İstanbul taksim ilkyardım hastanesinde 1985 yılında, ters olarak ayaklarından tutularak sallana sallana babama götürülen bir çocuk olarak dünyaya geldim, o günden beri böyleyim J kendimi genel olarak doğru insanlar hakkında yanlış şeyler düşünmemeye çabalayan biri olarak tanımlıyorum. Kitap okumak, kültürel konularla alakalı olmak, satranç oynamak, film sinema dizi gibi görselliklerden kaçmayan biri olarak tanımlayabilirim. Eh bir de meslek olarak Orman mühendisiyim J kodlama konusunda aslında düşündüğün kadar iyi değilim, kendime gittikçe bir şeyler katmaya çalışıyorum o kadar. Herkes kadar bende öğrenciyim.

– Peki, hemen anarşisözlükten bahsetmek istemezdim ama; ilk programını yazmaya kalktığında hata yapabilirim demişsin. Bunu biraz açar mısın? Belki merak eden olmuştur.

Taha – evet, her yapılan işte başarının direk %100 olmadığı gerçeğine ufak bir göndermeydi o. Çünkü başarı insanların kendisini tatmin ettiği noktada gerçekleşir. Sosyal bir platformda ise, çok sayıda insan varken başarının ölçütünü belirlemek zor oluyor. Hatalarım olabilir.. çünkü siz eleştirip güzelleştirdikçe daha iyi olacak. Ama diğer taraftan hatamı göremiyorsanız, bu benim başarılı ama alçakgönülülük yaptığımı gösterir.

– Net hayatına başlamanda ailenin bir katkısı var mı?

Taha – bilgisayar ile çok erken tanışan bir birey’im. İlk bilgisayarım commodore sonra amiga sonra pc’ler oldu. Babam çok eskilerde programlama ile uğraşır durumdaydı. Abim Bronxla beraber Assembler kodlarla amigada oyunlar tasarladıklarını hatırlarım. Şu anda babamın websitesi var. Buradan hastaları ile iletişime girip online doktorluk hizmeti veriyor diyebilirim. Bunu yapma sebebi sadece Allah rızası için. Onun sitesini yenilemem gerekiyor, ona bir sözüm var. Ayrıca oradaki her dua’dan birazda olsa faydalanmak güzel olurdu. Bronx ise bir şirkette bilgi işlem müdürü olarak görev alıyor. Onun da işi şu sıralar, server bakımı ve bunun gibi işlemler. Neyse PC ve internetin ilk zamanlarında, 145 146 dial zamanları, internet cafe işletmeciliği de yaptık ağabeymle. IRCd konusunda Bronx’un bana öğreteceği çok şey vardı. Ki yapabildiği kadar öğretti ama yeterli olmadı. Aşırı az şey öğretti. Reha Biçer ile beraber O zamanlar Showtvnet.Com’u kurmuştu. ConferanceRoom tabanlı bir sistemdi. Pek bilinmezdi o zamanlar. Asıl IRCd ile ilgili öğrenme sürecim ve belki de çok insandan iyi olmamın sebebi umut (srcmaster) ile tanışmam oldu. Aile konusuna geri dönmek gerekir ise herkesin web sitesi olduğu, net üzerinden “taha bana çay getir” diyen bir babaya sahibim kısacası. Ama normal sosyal iletişimimiz de iyidir. Yanlış anlaşılmasın. Hala güreş felan tutarız arada J

– Abin Bronx u bu yazıyı okuyan bir çok kişi tanıyordur, onu bir cümle ile özetler misin?

Taha – “o hayata değil, hayat ona uymak zorundadır.” J

Biraz da kişisel konuşalım;

– Seçim arefesindeyiz, rengini belli edenlerden misin?

Taha – aslında hakan beni çok iyi tanıdığın için bu soruyu soruyorsun, evet siyasete gerçekten ilgili biriyim. Ancak nasıl ve nereye oy vereceğimi asla söylemem. Çünkü gizli oy – açık sayım prensibine göre, herkese söyleyeceksem, oyumun neden gizli olması gerekliliğini savunuyorum J

– Anayasa değişiklikleri konusunda neler düşünüyorsun?

Taha – yasaların anasının, anası bellenmediği sürece sorun olmayacak durumdur. Ama birde bu olaya şuradan göz atalım. Eğer ki bizlere daha çok özgürlük verecek bir anayasa diyorsanız, değişen değişsin. Anayasalar toplum için vardır, toplumun ihtiyaçlarını karşılayamıyorsa her şey değişir. Toplumdaki seleksiyona göre gereksiz bireyler bile buna dahil. J

– Peki ya sansür? Bunu anarşik ruhunla nasıl özetleyebilir ve çözüm önerisinde bulunabilirsin?

Taha – sansür konusunda çok fazla bir şey demeye gerek yok, çünkü sansür değişken bir şeydir. Toplumun değer yargılarına göre değişir. Bu zamanda yasak olan bir kelime, başka bir zamanda yasak olmayabilir. Bu yüzden dolayı ben yasak olma durumunun saçmalığına inananlardanım. Hakaret haricindeki hiçbir şeyin yasak olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bize bunları yaptıran insanlar ise, kendisini toplum mühendisi olarak tanıtan, ya da toplum mühendisliğine soyunan insanlardır, toplum mühendislerine karşı duruşumuzu biz aslında anarşi sözlük ile göstermeye çabalıyoruz mesela. Kimse kimsenin düşüncelerini yargılamaya, baltalamaya ya da onları sansürlemeye hakkı yoktur. Ben başkalarının mühendisliğini yaptığı toplumda değil, kendimizin otokontrolümüz ile sağladığı toplumda yaşamak istiyorum. … daha devam eder uzatmayayım en iyisi mi.. hakan’ın kaşı gözü oynamaya başladı J

– En büyük hayalin, beğendiğin ve beğenmediğin şeyler. Hobilerin, fobilerin… Yani sen?

Taha – hayatımda merak ettiğim anlar vardır. Ben realist yaklaşıyorum hayallerime. Herkes gibi gereksiz düşüncem yok. Merak ettiklerim var sadece. Evlenirken ilk imzayı attığında düşünceni merak ediyorum mesela. Aynı zamanda ilk çocuğumu kucağıma alırken yaşayacağım duyguyu merak ediyorum. Beğenmediğim şeylere gelince, kibirden nefret ettiğim kadar hiçbir şeyden nefret etmedim. Yalanı da sevmem. Beyaz yalan’ın varlığına inanırım ama J hobilerim; kitap, satranç, bilgisayar, programlama, doğa sporları.. fobilerim; yalnızlık..

– En sevdiğin, film, kitap, müzik hangisi? Türleri de olabilir, yazarın ismini de verebilirsin.

Taha – fantastik edebiyata karşı bir tutkum olduğu doğru ancak kitap olarak çok geniş bir yelpazedeyim. Bunu göstermenin yolu olarak size şöyle bir örnek diyeyim. Kişisel gelişim kitabı hariç, her türü okurum J korku filmleri hariç her filmi izlerim, ama her türlü müziği de dinlerim.

Türk Edebiyatından; Reşat Nuri Güntekin, Peyami Safa klasiklerden, çağdaş dönemden İskender Pala çok severim.

Yabancı olarak; Raymond E. Fiest, J.R.R Tolkien, J K rowling genel olarak fantastik edebiyatta okuduğum kişiler. Yabancı yazar olarak Marlo Morgan ve paula coelho kitaplarındaki yalın ve sade anlatıma da bayılırım.

– Bir kitap yazdığını ben biliyorum, bunu duymayan kalmasın diye hemen ücretsiz reklamını da yapıyorum. Bize bu kitaptan biraz bahsedebilir misin? ne zaman başladın, konusu ne, neresindesin, yayınlamayı düşünüyor musun? vs. gibi aklına gelebilecek tüm soruları cevaplayabilirsin.

Taha – Fantastik bir roman kendisi. Adı hakkında tereddüt duyduğum zamanlar var bu yüzden dolayı tam bir yayınlama yapmama gerek yok. Kitap ile son zamanlarda uğraşamıyorum. Ancak tabiî ki devam edecek ve de bu bir seri olduğu için çok acelem yok. 4 5 sene sonra ancak biteceğini düşünüyorum kitabın. Tüm fantastik kitaplarda, bütün ırklar kendi fantezi dünyasını ortaya koyar. Mesela yüzüklerin efendisindeki rus yaşantısını görebilirsiniz, ya da İngilizler asa veya baston sezintisini görebilirsiniz. Herkes kendisine bir fantezi dünyası koymuş ve onun üzerine yoğunlaşıyor. Biz Türklerin neden böyle bir etkinlik içinde olmadığını düşünerek bu kitabı yazdım. Türk fantastik dünyasına güzel bir giriş yapacağız. Şu zamana kadar bir yer hazırladım böyle 10 15 sayfalık bir giriş. Okuyan herkes çok beğendi. Göreceğiz bakalım J

– İRC hayatı nasıl başladı?

Taha – 95 96 yıllarında raksnete takılan Bronx’un yanında izleyici olarak dururdum. İlk özgür olarak girdiğim yer ise 99 SuperOnline.

– Nickinin anlamı ne peki? Bu nickten başka nickler kullandın mı? Neden bu nicki kullanıyorsun?

Taha – ArresT tutuklamak manasına geliyor. Ayrıca tıp litaretüründe ölüm anlamına gelir. Başka bir nick hiç kullanmadım. 97 98 yıllarından beri ArresT nickini kullanıyorum. Arada AnarchYBrotherS(Bronx & ArresT) ekibinin kullandığı çakma nickler vardır. NooDLe, RusseL gibi.. J ve identlerimiz daima aynıdır. AnarchY..

– Boş zamanlarında neler yapıyorsun? ( Ben biliyorum diye bağırmak istiyorum! )

Taha – her türlü şeyi yaparım. :)

– Gezegenden biraz bahseder misin? Bir de senin ağzından dinleyelim…

Taha – evet. Aslında üzerinde çok şey anlatabileceğim bir konu gezegen.. srcmaster ile tanışmamdan başlarsak…. Sonra işte böyle oldu ve gezegen açıldı :) gezegeni aslında kurma fikri tabiî ki umut(srcmaster)tan çıktı. Umut(srcmaster) olarak değil, sadece kendimize takılabileceğimiz yer açtı öncelikle. Zaten programlama ile ilgileniyor, orada yapılması gereken işlerimizi, konuşuyor ediyorduk. Fikir teatileri felan dönüyordu ortada o derece. Ama sonra ne olduysa oldu. Fikirler gelişti projeler oldu. Farklı projelerde beraber görev aldık. Öyle dolaştık durduk. Ama çok hoş bir ortam hazırladık kendimize. Burası bir IRC server değil, başka bir yer. Gezegen burası. Öyle arkadaşlıklar var ki çok uzun. Çook uzun. Umutla benim tanışalı tam olarak 9 ya da 10. seneye denk gelmek üzere. Ama reelde hiç görüşmedik mesela. Ailemde herkes umutu tanır aynı zamanda :) nasıl bir duygularla birbirimize bağlandığımızı siz anlayın işte. Crypthon, “ insanların olmak istedikleri ama olmadıkları ve bu olmak istedikleri karşılığında bir bedel ödemeleri gerektiği gerçeğini gördükleri yerdir.” Felsefemiz buydu başlarken.

– Gezegenin sana göre eksiklikleri var mı? Sera gazları gezegeni etkiliyor mu? Orman dikim çalışmaları var mı? Uzaya ne zaman çıkacağız ?

Taha – gezegenin her zaman bir eksiği vardır. Her gezegen doğar, büyür gelişir ve söner. Gezegen şu anda altın çağına hala ulaşmadı. Doğdu, büyüme aşamasında.. kendi içinde daima değişikliklere gebe. Bu değişiklikler onun eksiğini gösterir niteliktedir. Eksiksiz demiyoruz, ama kötü de demiyoruz. Hiçbir IRC serverın yapamayacağı başarı seviyesinde şu anda. :)

– İRC nin geçmişini irdeleyerek, geleceği konusunda neler söyleyebilirsin?

Taha – IRC hala en çok kullanılan sohbet programlarından biridir. Ölmedi. Ölmeyecekte. Sadece IRC şekil değiştirdi. Web chat oldu şu oldu bu oldu. Bizim srcmaster ile IRC’e olan inancımız hiç bitmedi. Sadece Türkiye de chat yapmanın zor olduğuna, ya da Chat ile ilgilenmenin zor olduğuna inancımızın nüksettiği zamanlar olmuştur.

– Peki biraz da sözlükten bahsedelim, bu fikir nasıl doğdu? Şuan düşüncelerinin neresindeyiz ve neler bekliyor bizleri, uzun cevap verebilün!

Taha – sözlük fikri aslında daha önceden takıldığımız ama şu anda piyasada olmayan bir sözlüğün bizi dışlayıp hor görmesi ile bir arkadaş ortamı sayesinde kuruldu. Bu kişiler bir doksanlık hobbit, aralarastan, fasfakir, icon gibi isimlerden oluşuyor. Şu anda sözlük daha yeni doğmuş bir bebek gibi. Ancak şu zamanlarda pek ilgilenilemiyor. En son direnen kalelerden ben yıkıldım ama hala yıkılmayanlar var. Eski heyecan ve zevki kalmadı nedense, aslında disko kralına bile çıkmış bir sözlük olduğumuzun bilincindeyiz. Ancak sosyal programlar ve sosyal konular bulup yeniden disko kralında boy gösterme düşüncemizde yok değil.

– Neden anarşi sözlük? Başka isim kalmadı değil mi? Halbuki .co uzantılı domainler piyasaya sürülmüştü!

Taha – Anarşisözlük neden com uzantılı bir domain aldı olsaydı eğer soru daha güzel olurdu. Evet bu konuda çok büyük bir yanılgı var. Şirketleşme tabanında bir sözlük mü anarşi sözlük. Hayır değil. Ancak .com insanların aklında daha kalıcı bir şey olduğu için öyle alındı. Yoksa işin anarşist kısmına bakarsak, internetin bile ne kadar saçma bir hal alacağını, internetin anarşiyi asla kaldıramayacağını düşünmeden de edemiyorum. Çünkü tüm net bağlantıları bir ip kuralları tablosundan ibarettir.

– Sözlükte yazar olmak isteyenlere, yazar olanlara ve tüm türkiyeye sözlük konusunda önerilerin, kulaklarını çekmen gereken durumlar vs. nelerdir?

Taha – sözlükte yazar olmak isteyen tüm insanlara tek sözüm var. Korkmasınlar, fikirlerini açıkça söylesinler. Kendilerini toplum mühendislerinin elinde bekletmesinler. Ekşi sözlük yazarı olduğum için orası hakkında bahsedeyim, ekşi sözlük yazarlarını yazar yapan aslında eleştiri ve beğenilerini gayet güzel ve üslubuna uygun yazmalarıdır.

– İlerisi için planların var mı?

Taha – mesleğimle ilgilenmek istiyorum. Mesleğimde ilerleme gayretim devam edecek. Ayrıca internet işlerini hobi olarak devam ettireceğim.

– Sosyal bir mesaj vermen gerek, neler söyleyebilirsin?

Taha – Barış dolu bir özgürlük yaşamak için uğraşın. Sosyal bilincinizin farkına varın.

Röportaj için teşekkürler.
Seni seviyore!

Yazı dolaşımı

Benzer Yazılar

Mobil sürümden çık