off

Ads.txt hatası çözümü

ads.txt hatası

Google Adsense kullanıcıları, Ads.txt (Authorized Digital Sellers) konusunda ekranlarına yansıyan “Kazançlarınız risk altında: Bir veya daha fazla sitenizde ads.txt dosyası bulunmuyor. Gelirinizin olumsuz etkilenmesini önlemek için bu sorunu hemen düzeltin.” hatası konusunda doğru bilgi arayışında son zamanlarda, bunu forumlardaki paylaşımlardan da görüyoruz. Bu yazımda ads.txt hatası çözümünü anlatmaya çalışacağım.

Ads.txt nedir?

IAB (Interactive Advertising Bureau) Tech Lab tarafından desteklenen ads.txt dosyası temelde sektörün daha da gelişmesini amaçlayan bir çözüm. Alıcılar ile üçüncü taraf tedarikçi firmaların taramasına açık olan bu dosya aynı zamanda herkes tarafından da görüntülenebilir düzeyde. Aslında içeriğinde de çok fazla bir şey yok. Google, Adsense konusunda neden bu dosyanın kullanımını zorunluymuş gibi bir hata olarak lanse ediyor, tam olarak anlamış değiliz.

Ads.txt Google Adsense dışında reklam hizmetleri veren birçok reklamveren site tarafından da (Örneğin reklamstore) kullanılmaktadır.

Ads.txt hatası

Google Adsense tarafından desteklenen ve Adsense ekranında bir hata olarak gözüken Ads.txt hatası çözümü nasıl yapılır? Bu yazımda, hatanın çözümünü kısa bir şekilde anlatacağım, fazla bir şey yapmanız gerek yok.

Ads.txt daha önce Google tarafından sadece belirli yayıncıların kullanımına açıktı ama son zamanlarda tüm adsense kullanıcıları tarafından kullanılmasına özen gösteriliyor ki, Adsense panelinde böyle bir hatanın olduğunu gösteriyor. Bu hatayı çözmek için bilgisayarınızda herhangi bir yeni metin belgesi.txt oluşturun, sonrasında adını ads.txt olarak değiştirin. İçerisine de aşağıdakini ekleyin:

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

pub-0000000000000000 yazan kısım, sizin yayıncı kimliğinizdir yani Adsense tarafından size özelleştirilmiş yayıncı kimliğinizdir. Bu kısma, kendi yayıncı kimliğinizi yazmanız gerekiyor.

Ads.txt hatası aslında önemli bir sorun değil ancak çalışma mantığı yukarıdaki gibi. Reklam verenler ile yayıncılar arasında bir köprü vazifesi görüyor. Olmaması kayıp değil. Ancak Google bu konuda hata veriyorsa, yapmanız yararınıza derim.

Google Adsense yayıncı kimliğinizi öğrenmek için yapmanız gerekenler ise;

  • Ya Adsense hesabınıza oturum açtığınızda solda bulunan menü kısmında aşağıda yer alan Hesap kısmına tıklayın, açılan ekranda yayıncı kimliğiniz yazar ve pub- ile başlar. Bu yayıncı kimliğini kopyalayıp yukarıda verdiğim kodu düzeltin. Sonra ads.txt dosyasının içine kodun tamamını ekleyip, kaydedin.
  • Ya da zaten adsense hesabınıza giriş yaptığınızda, adsense anasayfasındayken sayfanın linkinde sizin https://www.google.com/adsense/new/u/0/pub-0000000000000000 /home şeklinde yazar. Pub-ile başlayan kısmı kopyalayacaksınız.

Şimdi…
Yayıncı kimliğimizi bulduk, koda ekledik, ads.txt dosyasını kaydettik. Gelelim bunu Google Adsense ve herkesin görebileceği şekilde sunucumuza atmaya…

Ads.txt dosyasını, adsense reklamlarını yayınladığınız web sitenizin ana dizinine (Bu genelde public_html klasörünün içerisidir) atın. Windows sunucularda bu farklılık gösterebilir ancak amaç ads.txt dosyasını sitenizin bulunduğu anadizine atmanız gerekiyor.

Bir veya daha fazla siteniz var ise tüm sitelerin ana dizinine atmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra ads.txt hatası otomatik olarak çözülecektir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık