21 Ağustos Perşembe , 2014 5:22:02
Bu yazıları da oku!
Anasayfa / Genel Kategoriler / Bilgisayar - İnternet ve Programlar / XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Windows XP kullanan bir kullanıcı öncelikle Başlat düğmesine basarak açılan menüden Denetim Masası’ nı seçmelidir. Denetim Masası’ nda Ağ Bağlantıları simgesini çift tıklatarak açalım. Aşağıdakine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. ( Şöyle de yapabilirsiniz: büyük olasılıkla masaüstünüzde ağ bağlantıları simgesi vardır. Ona sağ tıklayıp özellikler diyerek de aşağıdaki resim 1 e ulaşabilirsiniz. )

Aşağıda 4 farklı bağlantı gözüküyor bu sizde daha farklı olabilir. ( Genellikle sayı 4 tür: Kablosuz, bluetoot, 1394 ve yerel ağ bağlantısı. Belki bir de siz de usb bağlantısı da vardır. icon smile XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım ) DNS adresini değiştireceğimiz ağ bağlantısını çift tıklayarak açmamız gerekiyor. Eğer hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız ve o an internete bağlıysanız ışıkları yanan ve Bağlandı yazan simgeye çift tıklayın. Eğer kablosuz ağdan internete bağlıysanız simgenin adı muhtemelen Kablosuz Ağ Bağlantısı’dır. Eğer kablolu ağdan internete bağlıysanız simgenin adı muhtemelen Yerel Ağ Bağlantısı’dır. ( Bluetooth ile 1394 bağlantısı bizi ilgilendirmiyor. Kablosuz ile bağlanıyorsak kablosuz ağ bağlantısını, kablo ile bağlanıyorsak yerel ağ bağlantısını seçiyoruz demektir bu. )

Resim:1

image E4A1 4D833CDE XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Çift tıklama ile birlikte karşımıza aşağıdakine benzer bir pencere çıkacaktır. ( Resim: 2 )Bu pencerecen Özellikler düğmesine basalım.

Resim: 2

image 8289 4D833CDE XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Özellikler Penceresi açıldı. ( Resim: 3 ) Şimdi DNS adresinde değişiklik yapacağımız ekranı açmaya geldi sıra. Önce Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) yazan yere tıklayarak seçelim ve sonrasında Özellikler düğmesine tıklatalım.

Resim: 3

image 7F07 4D833CDE XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Ve şimdi Windows XP’de DNS adresini değiştirebiliriz. Öncelikle Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçim kutusunu seçelim ve DNS adreslerini girebileceğimiz ekranı aktif hale getirelim.

Sonrasında ise DNS adreslerini girebiliriz. Aşağıdaki resimde Comodo DNS adreslerine ait ip adresleri yer almakta. Siz aşağıda da vermiş olduğumuz örneklerden veya farklı bir DNS adresi de kullanabilirsiniz.

image 5F1C 4D833CDE XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Bazı DNS sağlayıcılar ve ip adresleri

Comodo DNS’ leri:

156.154.70.22 ve 156.154.71.22

Norton DNS’ leri:

198.153.192.1 ve 198.153.194.1

Google DNS’ leri:

8.8.8.8 ve 8.8.4.4

Diğer DNS’lerden örnek:

4.2.2.1 ve 4.2.2.5

Bunun dışında kullanılan bir çok DNS adresi de sanal alemde bulmak kolay.

Umarım işinize yarar. icon smile XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım

Ben comodo dns lerini kullanıyorum genellikle, fakat tüm sitelere giriş izni yok bu dns adreslerinin. Google DNS ile tüm sitelere giriş yapabilirsiniz.

Resimler ve yazı da kaynak olarak pdfdergi.com adresi kullanılmıştır. Gerçi, sanal alemdeki tüm yazılar bu yazıya yakındır. icon smile XP DNS Adresi Değiştirme Resimli Anlatım tüm sanal alemi kaynak olarak kullandık gibi bir şey oldu. Ama yapılan işlem en basit haliyle hep aynıdır ve budur.

5.379 kez okundu

Hakkında Hakan KARA

Hakan KARA, 1986 Rize/Çayeli doğumlu. Öğrencilik hayatında bir çok kulüp organizasyonlarında, etkinliklerde ve sempozyumlarda yer aldı. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmasının yanında; bu blogu ile 2010 yılında Türkiye çapında yüzlerce katılımın yer aldığı yarışmada 1. oldu. Kitap okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok seviyor...

Bir Cevap Yazın