Gündem
     Okumak için Tıklayınız
  • Kayıt Ol

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

kılık kıyafet yönetmeliğiDurup dururken sanırım yine ülke gündemini değiştirmek ya da bir tarafa çekmek adına; MEB, kılık kıyafet yönetmeliğinde bir değişiklik yaptı ve artık okullarımızda tıpkı üniversitelerde olduğu gibi isteyen, istediği şekilde giyinebilecek şekilde yönetmelik düzenlendi. İlk başta 'özgürlük' ve 'AB normları' adına mantıklı bir karar gibi gözükse de; hemen 'sırf' muhalefet olma adına bu yapılan değişiklik de eleştirilmeye başlandı.

Ve bu yapılırken malesef; duygu sömürüsü de yapılmaya başlandı.

Bir çok kişi; giyecek tek elbisesi varken veya pahalı bir şey alamayacak durumda olanlar varken akranlarının daha iyi şeyler giyinmesi karşısında eziklik hissedeceklerini, psikolojilerinin bozulacağını iddaa eden paylaşımlarda bulundu sosyal medya da. Bunları takip ederken şunu düşündüm; bu insanlar lise, ortaokul okumadılar mı acaba?

Bugün; öğrenciler arasında zaten var olan bir 'parası olan-olmayan' durumu var. İlla elbiseyle değil; kiminin elinde İphone'si var mesela ama çoğunun da yok. Bu psikolojik durum zaten aşikar. Kimi dershaneye giderken, kiminin bu imkanı bile var. Çocuklar arasında yaşanabilecek bu kıskançlık durumları, zaten vardı ve olmaya devam edecek. Kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesiyle ORTAYA ÇIKACAK BİR DURUM DEĞİL. Belki daha artacak veya azalacak; bana sorarsanız değişen bir şey pek olmayacak: kıskanan yine kıskanacak ama gerçek bir aile evladı gibi yetiştirilen türk genci ise belki de hiç bu duruma aldanmayacak... Peki materyali dandik 1-2 yılda bir bi yolla değiştirilen standart okul kıyafetlerinin kaç liraya veya kaçar adet alınması gerektiğini bilenler el kaldırabilir mi? birçok aileye daha fazla külfet olduğunu fark edenler ellerini indirebilir. Biz de o yollardan geçtik; eksiğimiz oldu, fazlamız oldu. Şükretmek gerek...

Bir soru daha ülkemizde zaten zengin çocukları iyi okullara, merkezi okullara, fakir çocukları varoş okullarına gitmiyor mu? Herkes kendi semtindeki okula gitmiyor mu yani? İstanbul Bebekte oturan oradaki okula Siirt'in köyünde oturan oradaki okula. zaten çok parası olan havada karada özel okula. Keşke canım ülkemde biraz gerçekçi önemli realist muhalefet yapılabilse. Ülkemizdeki en büyük sorun, gerçekçi ve akılcı bir muhalefetin olmaması. Bu tabiri kullanmaktan tiksiniyorum ama; kendi yardakçıları koyunların pohpohlamalarını duymak adına bile popülizm muhalefet yapan bir kesim var ülkemizde ne yazık ki.

Ülkemizde herhangi bir konuda 'yasakçı' veya 'kanun koyucu' bir işlev yapıldığında ve bu yapılan hareket insanların hareketlerini, düşüncelerini engelleyici boyutta olduğunda bu durumu eleştirip, bas bas bağıracak insanların bu olay karşısında sırf AKP hükümeti böyle bir karar aldı diye bu şekilde hareket etmelerini tamamen 'kin ve nefretin' ürünü hareket olarak görüyorum. Yani; objektiflikten uzak, mantıklı ve doğru bir açıklamaları olmadan sırf hükümeti suçlamak, eleştirmek ve akp düşmanlarının desteğini almak adına yapılan bu hareketi, daha önceki 'özgürlük' konusunda yaptıklarıyla bağdaştırmıyor ve insanlarımızı ötekeleştiren bu hareketleri yüzünden 'kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişikliği' eleştirenleri samimi bulmuyorum.

Bir de bu olayı, hükümet kanadından değerlendirmek gerekir. AB normları çerçevesinde yapıldığını söyleyen bu eylemin, bana göre, ileri de başörtüsü konusunda yaşanabilecek tepkileri önleme adına ve başörtüsüyle okula gidebilmenin önünü açmak adına alınan bir karar olduğunu düşünüyorum.

Alınan karar bana göre %100 doğru değil; fakat alınacak her türlü kararda zaten bu oran asla sağlanamayacak ve pastanın bir kesimini ifade edenlerin istekleri sağlanamayacaktı. Evet belki de; krolar gibi okula gelen olacaktır veya ne bileyim en pahalı marka elbiseleri giyerek gelenlerde olacaktır. Genel durum içerisinde çürük elmalar çıkacaktır; bunları normal karşılayıp abartmadan, üstüne sakince giderek, birbirimizi ötekeleştirmeden halletmemiz gerekiyor. Ki yazımda da üzerinde durduğum fakir - zengin öğrenci ayrımı neticesinde oluşabilecek psikolojik durum karşısında Aile ve Sosyal yardımlaşma bakanlığı bir çalışma yaparak; muhtaç öğrencilerin 'sürekli aynı elbiseyi' giymemesi için gerekli adımları yapabileceği bir durum oluşturulabilir; ki hükümet kanadından da bu duruma yakın bir açıklama geldi.

Yönetmelik daha yeni yayınlandı; tamamını okumadım ama muhtemelen bazı açıklar vardır, zamanla yönetmelikte yeni düzenlemeler bizlerden gelecek yapıcı eleştiriler kapsamında yapılacaktır.

Ülke olarak birbirimize sımsıkı sarılmamız gereken zamanlar içerisindeyiz. Bu gibi durumları kullanarak, milleti ötekileştirmenin ve yapıcı eleştiri yerine saldırgan eleştiri de bulunmanın faydası olmayacağını görmemiz gerekir diye düşünüyorum. Olayı iki taraflı düşünürsek; AB normları ve özgürlük açısından karar doğrudur, zengin ve fakir ayrımı ile psikolojik açısından ise bana göre değişen pek bir şey olmayacaktır. Yine de her şeye rağmen ben ülkemizin 'özgürce kılık kıyafet' giyilebilecek okul tarzına HİÇ BİR ZAMAN erişeceğini düşünmüyorum; hazır değiliz. Şartlar değiştirilmesini gerektiriyordu, özgürlük gibi önemli bir açıdan bakarsanız zaten geç kalınmış bir karardı ama yine tekrar ediyorum: bence ülkemiz hazır değil.

Benim gibi adamı da bu hükümeti savunur pozisyona düşürüyorsunuz ya helal olsun.

  • Henüz hiç yorum yok

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10 karakterden fazla olmalı
http://www.hknkr.com/blog/index.php?option=com_komento&controller=captcha&captcha-id=171681&tmpl=component
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.

Okunası Yazılar

3 idiots

3 Aptal

3 İDİOTS - 3 APTAL

Sosyal medyada bir çok videosunu izlediğim ve paylaşımlar neticesinde 'izleyeyim artık şu filmi' deyip  ...
 

Algı Yönetimi

Algıya gel

Algı Yönetimi

Algi yonetimi Amerikan ordusu tarafindan ortaya konmus bir tanimdir ve bu tanım günümüzde gerçekleşen ...
 

Sin Sarı istila

Sin Sarı istila

Sin - Sarı istila

Derzulya. Günümüzden tam 500 yıl sonrası. Özellikle Metal Fırtına ve serisi ile ülkemizde tanınan ...
 

Neden KTÜ

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Neden KTÜ?

Karadeniz Teknik Üniversite'si ve ana kampüsü olan Kanuni Kampüsü'nde uzun zaman bulunmuş, tecrübeli biri olarak ...
 

Son Yorumlar

İlayda merhaba,
Burada bahsettiğim şekilde telefonuna format atabilirsin fakat format ekranı gelmiy...
http://www.gravatar.com/avatar/3f8ca7ea8c83c895394f78da5b8ea840?s=100&d=mm
Misafir - ilayda
telefon sürekli açılıp kapanıyo napabilirim
http://www.gravatar.com/avatar/31aa88004badd86d30cb8a5ade6c5b95?s=100&d=mm
Misafir - ahmet
hocam bende olmadı yardım edermısınız
Merhaba; bahsettiğim kitap gürcistanda yayınlanan bir kitaptı ve evet 10. sırada idi. Yanlış hatırla...
http://www.gravatar.com/avatar/d8c186496639f8c34f2889a4758fbaec?s=100&d=mm
Misafir - hakan
Eminmisiniz atatürkün 10.sırada olduğuna Albert Einstein olmasın.
http://www.gravatar.com/avatar/2ea744536a3ed1ea216e2830ee9ad435?s=100&d=mm
Misafir - gezici team
Teşekkürler aslında yeterli değil ama en önemli olanlar bunlar zaten bi kısmını herkes her zaman kul...