19 Aralık Cuma , 2014 5:47:21
Bu yazıları da oku!

Google Kapandı

Oowww… Mahkemeler hakkında bir kaç yazı yazdım diye mi oldu bilmiyorum ama ; uzun süredir sessiz kalan türk mahkemelerimiz yine yapacağını yapmış! =) Evet, sonunda google de kapandı bir nevi; neden kapandığını bilmiyorum ama altta da görmüş olacağınız gibi site kapalı.. googlenin yeni bir hizmeti olan sites.google.com adresine girmek isteyenler, bu adresin kapandığına dair bir yazıyla karşılaşıyorlar..

Sebebi hakkında araştırmalarım sonucuna bulduğum bir kaç yazıdan derlediğim metin aşağıdadır…

Google için yapılan kapatma başvurusunun, önceleri arama motoruna yazılan anahtar kelimelerinin sonuçları nedeni ile ilgili olduğu sanılmıştı. Aramak istediğiniz sonuçlarla ilgili yazdığınız anahtar kelimeler, sizi istediğiniz adreslere götürüyor. Bu sonuçlar içinde, crack veya korsan yazılım gibi zararlı içeriklerin olmasının yanı sıra, milli ve manevi değerlere hakaret mesajları taşıyan içerikler de bulunabiliyor. Oysa davaya neden olan asıl sebep arama sonuçları değil, başka bir Google servisi

Google.com Üzerinde Barınıyor!

Google’ın internet kullanıcılarına sunduğu ücretsiz servislerden biri de kolay web sitesi. İsteyen herkes, Google.com üzerinden birkaç adımda kendisine ücretsiz bir alan adı ve barındırma (hosting) servisi alabiliyor ve yeni sitesine basitçe içerik ekleyebiliyor.

Bu siteler, http://sites.google.com/site/ adresi üzerinden yayınlanıyor. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yaptığı başvuruda hedef alınan adres de, çok sayıda kullanılan bu ücretsiz web sitesinden biri.

Mahkeme, başvuruyu haklı buldu ve Google’ın bu servisine erişimi engelleme kararı aldı ve Google kapandı. Kapandı ama Google’ın tüm servisleri değil, sadece Google Grupları Servisi kapatıldı. Alt alan adı (subdomain) olarak groups.google.com üzerinden verilen bu servise verilen erişimi durdurma cezası sadece alt alan adına (groups.google.com) yapıldı. Tüm alan adı (google.com) bu yaptırımdan etkilenmedi.

Bu sefer yargıya taşınan olayda, hedefteki servis yine bir subdomain olarak http://sites.google.com üzerinden veriliyor. O nedenle günlük hayatımızın bir parçası olan arama motorlarında en büyük pazar payına sahip olan google.com’un arama motoru servisinin bundan etkilenmesi söz konusu değil gibi görünüyor.

 

Aranan kelimeler:

  • google kapandımı
  • google kapandımı 2014
Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Windows 7 ne kadar ? başlıklı home, windows ve windows 7 konularında bilgi veren bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
102.955 kez okundu

Hakkında Hakan KARA

1986 Rize/Çayeli doğumlu. Öğrencilik hayatında bir çok kulüp organizasyonlarında, etkinliklerde ve sempozyumlarda yer aldı. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmasının yanında; bu blogu ile 2010 yılında Türkiye çapında yüzlerce katılımcının yer aldığı yarışmada 1. oldu. Kitap okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok seviyor...

2 yorum

  1. ece su yıldırım

    pekii ne zaman açılır :-|

  2. ece su yıldırım

    pekii ne zaman açılır :-|

Bir Cevap Yazın

Hey, Hoş geldin!

Bir daha görüşmek ve başka konularda da paslaşmak için aşağıdaki sosyal medya bağlantılarımı takip eder misin?!

×